• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1618
    • Dodano: 2021-03-11 / 18:27
    • Komentarzy: 2

    Stan cegieł elewacji zewnętrznej Katedry zagraża bezpieczeństwu

    (Fot. Dżacheć)

    Od wielu lat parafia Katedralna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego podejmuje liczne prace konserwatorskie w trosce o zabytkową substancję świątyni. Stan cegieł elewacji zewnętrznej zagraża bezpieczeństwu osób odwiedzających kościół.


    Aby zintensyfikować efektywność prac konserwatorskich 1 stycznia 2015 roku została powołana Kapituła Odnowy Katedry Opolskiej, której celem jest wsparcie działań promujących ideę odnowy kościoła.

    Pierwszoplanową rolę dla kościoła i jego estetycznej percepcji ma konserwacja ceglanych wątków. Generalnym założeniem konserwatorskim jest wykonanie konserwacji zachowawczej, w wyniku której utrzymany zostanie oryginalny wygląd estetyczny świątyni, przy zachowaniu maksymalnej ilości wartościowej substancji zabytkowej, pochodzącej z różnych okresów historycznych. Nie ulega wątpliwości, że należy zachować obecną formę znacznie przebudowanych kaplic, krucht, przypór i znacznych fragmentów murów.

    Niestety stan cegieł elewacji zewnętrznej zagraża bezpieczeństwu osób odwiedzających kościół. Przy świątyni rozłożono specjalne zabezpieczenie, by osuwające się cegły nie spadły na osoby przebywające w pobliżu Katedry. Sytuację utrudnia silny wiatr, z którym boryka się od czwartku cały region. Proboszcz Waldemar Klinger podkreśla, że wieże Katedry są głównym zagrożeniem dla wiernych i przypadkowych przechodniów. W związku z tym zagrożeniem od dłuższego czasu przy wejściu głównym znajduje się specjalne zadaszenie chroniące przed ewentualnymi osuwającymi się elementami elewacji.

    Zabieg renowacji Katedry Opolskiej pochłania wiele milionów złotych, a funduszy cały czas brakuje. We wrześniu ubiegłego roku opolska Katedra otrzymała blisko 448 tys. zł, które zostało przeznaczone na renowację dwóch północnych kaplic. W sierpniu 2019 roku do pomocy włączył się Zakład Komunalny, który przekazał na rzecz remontu świątyni milion złotych. W listopadzie 2018 roku podpisano umowę na realizację prac związanych z renowacją elewacji i prezbiterium. Zadanie warte było blisko 2 milionów złotych.

    Teraz głównym zadaniem jest zabezpieczenie osób odwiedzających świątynie, ale też przypadkowych przechodniów czy samochodów, by nie doszło do tragedii. Proboszcz Klinger zaznacza, że konieczna jest natychmiastowa reakcja odnośnie kruszących się wież. Sytuacja jest spowodowana problemem technicznym zlokalizowanym na wysokości około 50 metrów. Koszt renowacji obu wież oszacowano na 8,5 miliona złotych - na tę chwilę Katedra nie posiada dofinansowania na ten cel.

    Jeśli prace będą szły zgodnie z założeniami, duchowni marzą by ukończyć renowację do 2024 roku. Będzie to tysięczna rocznica sprowadzenia do opolskiej kapituły relikwii krzyża Pańskiego.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-03-13 18:50:43 [83.30.6.*] id:1609522  
    dzony: Napisał postów [6526], status [VIP] Reputacja
    wyburzyć w koncu dziadostwo diabelsko-pedof,,,,,,

    Nick:
    Treść:
    2021-03-13 18:09:41 [83.26.52.*] id:1609520  
    jacek0667: Napisał postów [1124], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Niech Dziwisz sprzeda relikwie papieskie i będzie na remont elewacji.

    Nick:
    Treść: