• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2425
  • Dodano: 2021-03-08 / 18:09
  • Komentarzy: 2

  Ognisko ptasiej grypy w powiecie głubczyckim. Padło 79 sztuk drobiu

  Ognisko ptasiej grypy w powiecie głubczyckim. Padło 79 sztuk drobiu

  (Fot. Archiwum)

  W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska HPAI wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków


  Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ognisko nr 2021/27 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 5 marca br., w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 79 sztuk drobiu różnych gatunków (kury i kaczki), położonym w miejscowości Równe w gminie Głubczyce, powiat głubczycki, woj. opolskie.

  Władze gminne zostały zmobilizowane do wykonania tabliczek informujących o tym zdarzeniu. Nie można wykluczyć, że pojawią się kolejne zakażenia.

  Grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Wywoływane przez nią straty wynikają nie tylko z faktu, że wirus może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego.

  Jakie objawy mogą sugerować, że drób choruje na grypę?

  Na początku choroby spada apetyt i pragnienie. Ponieważ wirus atakuje mózg, chore osobniki mogą wykazywać objawy nerwowe: drgawki, porażenia skrzydeł, chwiejny chód, skręt szyi, czy też wygięcie szyi na grzbiet (tzw. "patrzenie w gwiazdy"). Towarzyszyć temu może duszność, sine zabarwienie grzebienia i biegunka. Ptaki są osowiałe, mają nastroszone pióra i gromadzą się wokół źródeł ciepła. U drobiu nieśnego gwałtowanie spada liczba składanych jaj. U gęsi składane jaja mogą być pozbawione skorup (tzw. "lanie jaj"). Hodowca powinien jednak pamiętać, że opisane wyżej objawy nie zawsze muszą występować. Czasami występują nagłe przypadki śmiertelne, bez poprzedzających je zauważalnych zmian w zachowaniu. Dotyczy to przede wszystkim kur i indyków.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-03-09 16:28:15 [185.135.2.*] id:1609298  
  seba1993: Napisał postów [854], status [rozpisany/na] Reputacja
  Gdzie sanepid i ochrona środowiska kurnik wygląda jak rozpadajaca się ruina i nikt się nie czepia i jeszcze gość dostaje pozwolenia hodowlane a u nas w okolicy ochrona środowiska wystawia kary prywatnym przedsiębiorca ktury nie biorą kasy od gminy... Xd

  Nick:
  Treść:
  2021-03-09 09:00:58 [217.173.195.*] id:1609270  
  wojtasoks: Napisał postów [6567], status [VIP] Reputacja
  Sezon grypowy, to chyba żadne zaskoczenie. To, że wśród ludzi COVID wyparł dobrze znaną grypę to tylko dlatego że nikt nie testuje ludzi, zresztą nigdy nie testował, na grypę, tylko na COVID. Nie, nie jestem foliarzem :)

  Nick:
  Treść: