• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4836
  • Dodano: 2021-03-10 / 13:39
  • Komentarzy: 2

  Opolskie zoo ponownie ma króla zwierząt. Dwa lwy są już w ogrodzie

  Opolskie zoo ponownie ma króla zwierząt. Dwa lwy są już w ogrodzie
   <i>(Fot. Zoo Opole)</i>

  (Fot. Zoo Opole)

  Opolanie 25 lat czekali na pojawienie się króla zwierząt w opolskim ogrodzie zoologicznym. Do Opola z gdańskiego zoo przyjechały dwa lwy - Atos i Portos. Zwiedzający będą mogli oglądać nowych mieszkańców najprawdopodobniej po świętach Wielkiej Nocy.


  Nowi mieszkańcy opolskiego zoo to 3,5-letni bracia - Atos i Portos. Ich nowy wybieg czekał gotowy od początku roku, a opiekunowie przeszli konieczne szkolenia. Opolanie po 25 latach rozłąki z królem zwierząt, znowu będą mogli cieszyć się tym widokiem.

  Lwy angolskie do Opola przyjechały z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego we wtorek 9 marca w nocy. Warto podkreślić, że opolskie zoo długi czas funkcjonowało bez króla zwierząt. Przypomnijmy, że niektórzy Opolanie pamiętają jeszcze te zwierzęta, kiedy zasiedlały opolskie zoo. Było to w latach 90-tych, lecz niestety lwia para - Ryksa i Zulus - nie przeżyła powodzi tysiąclecia w 1997 roku, która dotknęła w wielkim stopniu całą wyspę Bolko. Lwia para była ogromną stratą dla opolskiego zoo.

  - Obecnie bracia Atos i Portos aklimatyzują się w pomieszczeniach zaplecza nowego obiektu wybudowanego specjalnie dla nich. To czas, w którym zwierzęta zapoznają się z nowym miejscem, przeznaczonymi im pomieszczeniami, zapachami, dźwiękami oraz swoimi opiekunami. Opiekunowie z kolei uczą się rozpoznawać każdego z podopiecznych odkrywając jego znaki szczególne i charakterystyczne zachowania. Wcześniej pracownicy przeszli kilkudniowe szkolenia w innych ogrodach zoologicznych, by móc bezpiecznie zajmować się tymi zwierzętami, które należą do I grupy zwierząt niebezpiecznych. Przy pracy z nimi nie może być miejsca na błędy - informuje Miłosz Bogdanowicz, rzecznik prasowy opolskiego zoo.

  Dietę tych dużych kotów stanowią duże porcje wołowiny, kurczaki oraz króliki. Nowych mieszkańców opolskiego zoo zwiedzający będą mogli oglądać najprawdopodobniej po świętach Wielkiej Nocy, gdy nowoczesny wybieg dla lwów i tygrysów zostanie oficjalnie otwarty.

  W naturze ten podgatunek lwa (Panthera leo bleyenberghi) zamieszkuje południowo-zachodnią Afrykę. Na wolności dożywa około 12-18 lat, w ogrodach zoologicznych nawet 25 lat. Niestety, lwy angolskie są zagrożone wyginięciem. Dzieje się tak z powodu działalności człowieka, który coraz bardziej wkracza na tereny występowania tych zwierząt. Dlatego na świecie powstały programy hodowlane dla tych zwierząt. W Europie jest to program EEP pod egidą Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, którego nasze zoo jest pełnoprawnym członkiem.  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-03-10 17:00:48 [185.127.20.*] id:1609355  
  Pedro: Napisał postów [8206], status [VIP] Reputacja
  "Kici kici, taś taś"... Takich kociaków w ZOO brakowało ale w końcu są :P

  Nick:
  Treść:
  2021-03-10 15:16:15 [83.7.128.*] id:1609351  
  azam: Napisała postów [564], status [rozpisany/na] Reputacja
  Ależ piękne ...

  Nick:
  Treść: