• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1116
  • Dodano: 2021-03-08 / 11:11
  • Komentarzy: 2

  Dzień kobiet ma 112 lat. Jak świętujemy ten dzień w innych krajach?

  Dzień kobiet ma 112 lat. Jak świętujemy ten dzień w innych krajach?
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  Niektóre z kobiet czekają w napięciu na pierwszy ruch panów w tym dniu, inne ze wszystkich sił wypierają swoje święto licząc na hojność mężczyzn przez cały rok. Dzień kobiet obchodzi dziś swoje 112 urodziny.


  Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn, ale jak można doczytać - święto kobiet pierwszy raz pojawiło się 112 lat temu. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

  W Polsce święto kobiet było popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dla pań dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany. Z okazji Dnia Kobiet można było często oglądać portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego. Była to świetna okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

  Warto zaznaczyć, że nie we wszystkich krajach panie obchodzą dziś swoje święto. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji.

  W tych krajach obdarowujemy kobiety (matki, żony, partnerki, kochanki) drobnymi podarunkami. W Rumunii Dzień Kobiet jest równoznaczny z dniem matki.

  W Armenii oficjalnie nie świętuje się dnia kobiet, ale zamiast tego 7 kwietnia panie świętują dzień Piękna i macierzyństwa. Niektórzy Armeńczycy świętują jednak również 8 marca, a okres do 7 kwietnia nazywany jest oficjalnie Miesiącem Kobiet.

  We Włoszech panie nie przyjmują róż, zamiast tego obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji.

  W Portugalii i Rumunii często noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach "tylko dla pań". Niestety w dobie pandemii panie muszą radzić sobie bez hucznych imprez. W Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.

  Redakcja 24opole.pl życzy wszystkim paniom mnóstwa powodów do uśmiechu, zdrowia i spełnienia marzeń.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-03-08 11:41:54 [185.127.20.*] id:1609205  
  Pedro: Napisał postów [7670], status [VIP] Reputacja
  No to Wszystkim Paniom z redakcji i forum życzę Wszystkiego Najlepszego w Waszym Dniu :D

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-03-08 14:00:29 [83.7.128.*] id:1609216  
  azam: Napisała postów [528], status [rozpisany/na] Reputacja
  Pięknie dziękuję :)