• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 5748
  • Dodano: 2021-02-23 / 19:21
  • Komentarzy: 0

  Nastoletnia brzeżanka umiera. Leku nie refunduje NFZ!

  Nastoletnia brzeżanka umiera. Leku nie refunduje NFZ!
   <i>(Fot. naratunek.org/)</i>

  (Fot. naratunek.org/)

  Marta ma sobą kilka cykli chemioterapii, niestety, leczenie nie przyniosło oczekiwanych efektów. Nastolatka z Brzegu nagrała własny teledysk zachęcający do pomocy.

  Marta przeszła już chemioterapię, miała podane dwa niezwykle kosztowne leki i przeszczep szpiku. Niestety, rak nie daje za wygraną i nie reaguje na żadną metodę leczenia. Ostatnią szansą nastolatki na pokonanie ostrej białaczki limfoblastycznej jest nowoczesna terapia CAR-T, której koszty są astronomiczne. By żyć, Marta potrzebuje pomocy ludzi o dobrych sercach, na inną pomoc nie ma już nadziei.

  13-letnia Marta Zakowicz mieszka w Brzegu. Jest śliczną, uśmiechniętą i pogodną dziewczyną. Lubi chodzić do szkoły i spotykać się ze znajomymi. Jak na nastolatkę przystało, uwielbia oglądać seriale i powoli zaczyna interesować się makijażem.  - Marta była prawdziwym okazem zdrowia - rzadko chorowała i na ogół dobrze się czuła - opowiada pani Barbara, mama dziewczynki - W sierpniu ubiegłego roku Marta zaczęła gorzej się czuć: była osłabiona, zmęczona i bardzo blada. Pewnego dnia zasłabła w szkole, więc szybko po nią przyjechałam i pojechałyśmy do lekarza pierwszego kontaktu.

  Pediatra dokładnie zbadał dziewczynkę i zlecił wykonanie podstawowych badań krwi, w tym morfologię. Wyniki nie były najlepsze i wzbudziły niepokój lekarza.

  - Pani doktor powiedziała, że poziom płytek krwi jest bardzo niski i skierowała nas od razu do Przylądka Nadziei - wspomina mama nastolatki - Na miejscu dokładnie zbadali córkę i okazało się, że mamy do czynienia z ostrą białaczką limfoblastyczną.

  Po diagnozie Marta rozpoczęła intensywną chemioterapię. Miała również przetaczaną krew oraz punkcję.

  - Wszelkie wkłucia córka bardzo źle znosi. Nawet broviaca nie może mieć założonego, z uwagi na jej alergię i bardzo delikatną skórę - opowiada pani Barbara. Dziewczynka cały czas przebywa w Przylądku. Kilka pierwszych tygodni spędziła w łóżku z uwagi na częste kroplówki, przetaczanie krwi i osłabienie organizmu. Lubi oglądać filmy i seriale w pokoju. Jeżeli dobrze się czuje, chętnie korzysta z zajęć przylądkowych.

  - Bardzo się tu zaaklimatyzowała, czuje się dobrze i bezpiecznie. Nawet jak byłyśmy na przepustce do domu podczas świąt, to szybko chciała wrócić do kliniki - mówi mama dziewczynki. - Miała kilka ataków padaczki, więc woli, aby był ktoś pod ręką, od kogo w razie potrzeby uzyska pomoc. Nastolatka chętnie ogląda filmy i seriale w pokoju. Jeżeli dobrze się czuje, chętnie korzysta z zajęć przylądkowych.

  - Lekarze nie są zadowoleni z efektów leczenia. Spodziewaliśmy się, że córka dobrze zareaguje na chemioterapię, ale niestety poprawy nie widać - mówi pani Barbara. - Specjaliści zdecydowali, że najlepszym rozwiązaniem będzie w tym wypadku podanie drogiego leku BLINCYTO oraz przeszczep szpiku.

  BLINCYTO jest lekiem nierefundowanym, stosowanym w przypadku nawrotu ostrej białaczki lub braku odpowiedzi na uprzednie leczenie. Działanie leku polega na umożliwieniu układowi immunologicznemu organizmu atakowania i niszczenia tych nieprawidłowych krwinek białych.

  - We krwi Marty wciąż znajdują się komórki nowotworowe i żeby się ich pozbyć, trzeba włączyć do terapii Blincyto. Pierwszy cykl musi rozpocząć się jak najszybciej - opowiada mama nastolatki - Potrzeba aż 50 ampułek leku, których koszt to ponad PÓŁ MILIONA ZŁOTYCH. Ta kwota zwaliła mnie z nóg. Ale zrobię wszystko, aby uzbierać potrzebną kwotę.

  Pani Barbara może liczyć na wsparcie Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". Pomagamy w zdobyciu środków potrzebnych na wyleczenie Marty. Wszystkich dobrych ludzi zapraszamy: dołączcie do nas! Razem uratujmy uśmiechniętą Martę na https://www.siepomaga.pl/zycie-marty

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".