• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6091
  • Dodano: 2021-02-14 / 18:59
  • Komentarzy: 1

  Wodzenie niedźwiedzia inaczej niż zwykle. Dezynfekcja furtek i symboliczne przejścia

  Wodzenie niedźwiedzia inaczej niż zwykle. Dezynfekcja furtek i symboliczne przejścia

  (Fot. OSP Wrzoski)

   <i>(Fot. OSP Przywory)</i>

  (Fot. OSP Przywory)

  Wodzenie niedźwiedzia, zwane też "kludzeniem bera" lub "łażeniem z berym", praktykowane jest w wielu górnośląskich miejscowościach. W tym roku nie było bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami, w niektórych pochodach niedźwiedź był uwięziony w klatce, lub dezynfekował furtki...


  Dwa lata temu zwyczaj wodzenia niedźwiedzia na Śląsku Opolskim doczekał się wpisu na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

  Wodzenie niedźwiedzia kultywowane jest obecnie w około stu miejscowościach na Śląsku Opolskim podczas karnawału. Dawniej był to obrzęd o znaczeniu magicznym, obecnie to zabawa i widowisko podkreślające tożsamość lokalną. W zwyczaju istotny element stanowi udział maszkary wyobrażającej niedźwiedzia oraz korowodu innych postaci - żandarma, śmierci, leśniczego, diabła, kominiarza, baby, panny młodej, kominiarz, księdza, lekarza czy rzeźnika. W każdej miejscowości wodzenie przebiega nieco inaczej, jednak do stałych elementów należy odwiedzanie przez korowód wszystkich domów, a na koniec wspólna zabawa połączona z symbolicznym zabiciem niedźwiedzia.

  Również w dobie pandemii i panujących obostrzeń znaleziono sposób, by nie przerywać karnawałowej tradycji. W tym roku pochody z niedźwiedziem odbyły się mimo przeciwieństw. Warto podkreślić, że mimo panujących obostrzeń w wielu miejscowościach do tematu podchodzono z dużą dawką humoru. Niedźwiedź był uwięziony w klatce, gdzieniegdzie odbywał się tylko symboliczny przejazd, a w niektórych miejscowościach dezynfekował furtki i klamki.

  Zwyczaj znany jest również u naszych wschodnich sąsiadów, gdzie niedźwiedzia wodzą Rosjanie, Litwini czy też Białorusini. Wodzący stanowią barwny i głośny korowód w skład którego wchodzą zazwyczaj kominiarz, strażak, cyganka, diabeł, lekarz, policjant, śmierć i para nowożeńców. Grupie towarzyszą muzykanci i niedźwiedź.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-02-14 20:16:31 [31.60.12.*] id:1608305  
  Polpha: Napisał postów [8162], status [VIP] Reputacja
  a nawet nie zauważyłem żeby w tym roku chodzili

  Nick:
  Treść: