• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3367
  • Dodano: 2021-02-01 / 15:35
  • Komentarzy: 3

  Miejski "Freeshop" powstanie jeszcze w tym roku. Czas ogłosić przetarg

  Miejski "Freeshop" powstanie jeszcze w tym roku. Czas ogłosić przetarg
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  W centrum miasta ma powstać "ReUżytkownia" czyli punkt, w którym Opolanie będą mogli nieodpłatnie wymienić swoje używane rzeczy. ReUżytkownia ma powstać jeszcze w tym roku.


  Miejsce do bezpłatnej wymiany używanych rzeczy jest potrzebne w naszym mieście. Dowodzą tego "wymianki", które przez wiele lat były organizowane przez Stowarzyszenie Krakoffska36. Fundacja prowadziła też pamiętliwą "Graciarnię", do której Opolanie chętnie przynosili używane rzeczy wielkogabarytowe, a potrzebujący równie chętnie stamtąd je odbierali. Niestety po rewitalizacji ulicy Krakowskiej w Opolu zabrakło miejsca na takie działania przez Stowarzyszenie.

  Na czwartkowej sesji rady miasta zapadła decyzja o zwiększeniu pieniędzy przeznaczonych remont lokalu. Punkt, w którym przedmioty zyskiwać będą drugie życie powstanie w centrum miasta, a dokładnie w dawnym sklepie "Adam" przy ul. Książąt Opolskich.

  ReUżytkownia to będzie tzw. "freeshop". - Miejsce, gdzie wszystko będzie za darmo. Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania rzeczy. Chcemy, żeby ReUżytkownia była również miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką ekologii - tłumaczy Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Opolu.

  ReUżytkownia ma być także miejscem edukacji ekologicznej i realizować współpracę z wolontariuszami, którzy ideę dawania drugiego życia przedmiotom będą propagować wśród mieszkańców Opola. Spójne z ideą ReUżytkowni ma być również funkcjonowanie kawiarenki naprawczej, tak, aby rzeczy, które nie znalazły nabywców, przed wyrzuceniem, mogły być wykorzystane.

  Planowane jest więc prowadzenie warsztatów zero waste (styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska), nadawać drugie życie przedmiotu czy upcykling. Niezniszczone ubrania, meble, przedmioty codziennego użytku, a wszystko to będzie można przynieść do ReUżytkowni, by następnie znalazły nowego właściciel. Szczegóły będą określone w regulaminie tego miejsca.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-02-01 18:47:03 [89.64.57.*] id:1607739  
  pinoczet: Napisał postów [201], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  jak te nasze szpece z ratusza biora się za jakies biznesy to tylko same koszty, straty, wolontariaty. W podrzędnej firmie na stanowisku gdzie o czymś się decyduje polecieli by na zbity pysk po pierwszej decyzji.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-02-02 08:36:12 [217.173.195.*] id:1607757  
  wojtasoks: Napisał postów [4900], status [VIP] Reputacja
  Bo miasto to nie biznes, na szczęście. Większość projektów prospołecznych to koszt, co nie znaczy, że są one niepotrzebne.
  2021-02-01 16:52:57 [89.67.13.*] id:1607734  
  DonPedro69: Napisał postów [6108], status [VIP] Reputacja
  Adam - kupowałem tam pierwsze, poważne części męskiej garderoby.

  Nick:
  Treść: