• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2994
  • Dodano: 2021-01-31 / 11:28
  • Komentarzy: 5

  Nie masz zimowych opon? Do tych europejskich krajów nie wjedziesz!

  Nie masz zimowych opon? Do tych europejskich krajów nie wjedziesz!

  (Fot. Dżacheć)

  W 29 europejskich krajach, w których wprowadzono wymóg jazdy na oponach zimowych lub całorocznych, ustawodawca precyzuje okres lub warunki obowiązywania takich przepisów. W większości są to konkretne daty kalendarzowe - takie regulacje są aż w 16 krajach. Jedynie 2 kraje mają ten obowiązek określony warunkami na drodze.


  Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej z takim klimatem, gdzie przepisy nie przewidują wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w warunkach jesienno-zimowych. Okres zimowy to wzmożone wyjazdy na zimowy wypoczynek poza granice kraju. GDDKiA opublikowała najważniejsze informacje, o czym warto pamiętać i z jakich serwisów internetowych skorzystać, planując taką podróż.

  Wybierając się samochodem na zimowy urlop, lub nawet jednorazowo na narty, pamiętajmy, że w niektórych państwach kierowcy mają obowiązek korzystania z opon zimowych już od 1 listopada. Obowiązkowa wymiana opon na zimowe wprowadzona jest na terenie m.in. Austrii, Czech czy Słowacji.

  Austria

  Na terenie Austrii opony zimowe obowiązkowo stosuje się (przynajmniej na jednej osi napędowej) w okresie pomiędzy 1 listopada a 15 kwietnia. Mandat za naruszenie powyższych przepisów może wynosić do 5000 euro.

  W Austrii opony z kolcami dozwolone są od 1 października do 31 maja jedynie dla pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony (pod warunkiem, że zostały zamontowane na wszystkich kołach). Regionalnie przepisy mogą jednak wydłużać ten okres. Kierując pojazd wyposażony w takie opony, musimy stosować się do ograniczeń prędkości - 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradach - a samochód oznaczyć specjalnym znakiem dostępnym m.in. na stacjach benzynowych.

  Na terenie Austrii nie obowiązuje nakaz posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu samochodów osobowych. Trzeba jednak pamiętać, że wzdłuż wielu dróg ustawione są znaki nakazujące ich używania w określonych warunkach, dlatego warto mieć je ze sobą.

  Lokalne przepisy austriackie określają, jakie wymagania muszą spełniać łańcuchy śniegowe. Muszą one spełniać - normy O-Norm 5117 (łańcuchy do samochodów osobowych) i O-Norm 5119 (łańcuchy do pojazdów ciężarowych).

  Kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony (np. kampery, busy, autokary, ciężarówki) zobowiązani są do posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu pojazdu w okresie od 1 listopada do 15 marca.


  Czechy

  Opony zimowe na terenie Republiki Czeskiej są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca (nie tylko na odpowiednio oznakowanych drogach "Zimni vybava"). Za jazdę bez takich opon we wskazanym okresie kierowca naraża się na mandat i unieruchomienie pojazdu. W Czechach łańcuchy na kołach (na osi napędowej) muszą być zamontowane podczas poruszania się na ośnieżonych i odpowiednio oznakowanych drogach ("Zimni vybava").

  Francja

  We Francji opony zimowe nie są obowiązkowe, wyjątkiem są drogi z oznakowaniem nakazującym użycie opon zimowych. Nakaz jazdy na takim ogumieniu obowiązuje w rejonie Alp, gdzie kierowcy powinni również przewozić łańcuchy przeciwpoślizgowe.

  Stosowanie łańcuchów śniegowych dozwolone jest tylko, gdy wskazane jest to przez znaki drogowe. Obowiązkowe na drogach oznaczonych jako "Equipements speciaux obligatoires". Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem. Pojazdy wyposażone w łańcuchy przeciwślizgowe mogą poruszać się z prędkością 50 km/h.

  Niemcy

  Obowiązek opon zimowych w Niemczech uzależniony jest od warunków panujących na drogach. Nie ma wskazanego okresu, w którym takie ogumienie musi być zamontowane. Jednak jazda autem nie przystosowanym do panujących warunków atmosferycznych skutkuje mandatem w wysokości 60 euro. Jeżeli pojazd utrudnia ruch na drodze, kierujący jest karany grzywną do 80 euro.

  W regionach górskich na terenie Niemiec, w warunkach zimowych, o konieczności używania łańcuchów przeciwślizgowych przypomina specjalne oznakowanie. Pojazd wyposażony w łańcuchy nie może przekraczać prędkości 50 km/h.


  Słowacja

  Opony zimowe na ternie Słowacji są obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca. Używanie łańcuchów antypoślizgowych jest dozwolone tylko i wyłącznie w przypadku dużego ośnieżenia lub oblodzenia dróg.


  Szwajcaria

  Na terenie Szwajcarii sytuacja wygląda podobnie jak w Niemczech. Opony zimowe nie są obowiązkowe (jest to zalecane w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia), jednak kierujący pojazdem, który utrudnia ruch ze względu na nieprzystosowanie GDDKiA samochodu do warunków atmosferycznych, musi liczyć się z mandatem. Pojazdy wyposażone w opony kolcowane nie mogą poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, z wyjątkiem A2, na odcinku Göschenen - Airolo (tunel St. Gothard) i A13, na odcinku Thusis - Mesocco (tunel San Bernardino). Maksymalna prędkość jazdy na oponach z kolcami wynosi 80 km/h w terenie niezabudowanym i 50 km/h w mieście.

  Wożenie łańcuchów śniegowych w Szwajcarii nie jest obowiązkowe, ale jest wymagane na drogach oznaczonych znakami "chaines neige obligatoires".

  Włochy

  We Włoszech nie istnieje nakaz używania opon zimowych dla całego kraju. Niektóre części GDDKiA Włoch mogą wprowadzić własne przepisy, które nakładają obowiązek stosowania ich wraz z łańcuchami, np. w okresie od 15 października do 15 kwietnia, w regionie Val d'Aoste istnieje obowiązek używania takie ogumienia lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych.

  W innych regionach ten przepis jest stosowany w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia i wskazują na niego znaki drogowe. Dozwolona prędkość maksymalna dla pojazdów wyposażonych w łańcuchy przeciwślizgowe to 50 km/h. Używanie kolcowanych opon z kolei przez pojazdy do 3,5 tony dozwolone jest w okresie od 15 listopada do 15 marca.

  Ponadto warto pamiętać o najważniejszych zasadach, kiedy poruszamy się po drogach nie tylko na ternie Polski m.in. jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jak odczytywać informacje ze znaków o zmiennej treści, jakie są zasady sprawnego włączania się do ruchu czy też postępowania przy awarii pojazdu.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-01-31 15:29:03 [82.173.97.*] id:1607699  
  Piratus: Napisał postów [329], status [maniak] Reputacja
  Aga a chcesz sie zalozyc ze kazdy wiedzie bez takowych opon do tych krajow? Nie przemyslalas tego tytulu.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
  2021-01-31 19:55:11 [185.135.2.*] id:1607703  
  seba1993: Napisał postów [853], status [rozpisany/na] Reputacja
  Adze też każdy wjedzie... Xd
  2021-01-31 22:05:53 [80.49.53.*] id:1607709  
  Aga_Ko: Napisała postów [100], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
  Seba zapraszam - Armii Krajowej 7. Zobaczymy czy będziesz tak samo śmieszny na żywo :)
  2021-01-31 23:13:37 [185.127.20.*] id:1607713  
  Pedro: Napisał postów [7922], status [VIP] Reputacja
  Aga_Ko, bardziej żałosny niż śmieszny :P
  2021-01-31 12:53:29 [83.10.119.*] id:1607694  
  Gaz: Napisał postów [4563], status [VIP] Reputacja
  Kto teraz jeżdzi w zimie na letnich oponach co za palanty.

  Nick:
  Treść: