• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3054
  • Dodano: 2021-02-22 / 08:20
  • Komentarzy: 1

  To nie informacja o wycince. Co oznaczają liczby i opaski na leśnych drzewach?

  To nie informacja o wycince. Co oznaczają liczby i opaski na leśnych drzewach?

  (Fot. Dżacheć)

  Wbrew obawom miłośników środowiska, litery, kropki, cyfry, linie ciągłe i przerwane w kolorze żółtym, białym czy zielonym to nie informacja o kolejnej wycince. Co kryją tajemnicze symbole na leśnych drzewach?

  Kolorowe znaki i liczby nierzadko można zobaczyć podczas spacerów w lesie. To jednak nie artystyczna twórczość leśniczych czy informacja o wycince. Lasy Państwowe uspokajają, że każdy z symboli oznacza coś innego i nanoszony jest zgodnie z zaleceniami bądź instrukcją. Takie oznaczenia służą leśnikom, by zlokalizować drzewa czy fragmenty lasu specjalnego przeznaczenia, a tym samym są dowodem w starannym prowadzeniu gospodarki leśnej.

  - Żółty ciągły pasek o szerokości 10 cm, namalowany wokół pnia na wysokości 150 cm oznacza granicę wyłączonego drzewostanu nasiennego (WDN). Drzewa rosnące na załamaniach granicy oznacza się dodatkowo literą "N" wysokości 15 cm, wykonaną nad opaską, tą samą jasnożółtą farbą. Wskazane jest również umieszczenie numeru drzewostanu, pod którym został on zarejestrowany w krajowym rejestrze LMP. Odstęp, między drzewami z opaskami powinien być taki, aby od drzewa oznaczonego, w obu kierunkach widoczne były następne drzewa z opaską. WDN to wytypowany fragment lasu (wyłączony od pozyskania), na którym rosną zdrowe, dorodne drzewa produkujące nasiona bardzo dobrej jakości. Szyszki zbiera się z drzew stojących, a pozostałe nasiona (bukiew i żołędzie) z ziemi. Z nasion hodowane są sadzonki drzew przeznaczone do zakładania upraw pochodnych w celu zachowania wartościowych genotypów zapewniających powstanie drzewostanów o wysokiej jakości hodowlanej i technicznej - tłumaczą przedstawiciele Lasów Państwowych.

  - Żółtym przerywanym paskiem o szerokości 5 cm (odstęp między odcinkami wynosi 10 cm), namalowanym na drzewach skrajnych i granicznych, na wysokości 150 cm od ziemi, zaznaczane są gospodarcze drzewostany nasienne (GDN). GDN to drzewostan właściwego pochodzenia i dobrej jakości, dostarczający nasiona do zakładania upraw gospodarczych. GDN po osiągnięciu wieku, w latach dobrego urodzaju nasion danego gatunku są użytkowane rębnie. GDN wykorzystuje się do zbioru szyszek i nasion, które stanowią w gospodarce leśnej podstawową bazę nasienną - czytamy w komunikacie.

  - Żółty pasek (szer. 5 cm) z czarnym numerem to oznaczenie drzew matecznych. Jest to wytypowane pojedyncze drzewo (wybierane tylko w wyłączonych i gospodarczych drzewostanach nasiennych), o najlepszych cechach jakościowych, wyróżniające się zdrowotnością, pokrojem korony, wysokością czy jakością pnia. Taki okaz przeznaczony jest do zbioru nasion i pozyskania zrazów, jako materiał rozmnożeniowy. Każde drzewo posiada swój indywidualny numer, wpisany do Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego BNL.

  W pobliżu drzewa matecznego wyznacza się cztery drzewa porównawcze, które opisuje się jasnożółtymi cyframi od 1 do 4. Jako porównawcze wybiera się drzewa tego samego gatunku i wieku, prawidłowo ukształtowane, o największej masie, w bliskim otoczeniu zgłaszanego drzewa matecznego.

  A Wy spotkaliście w lesie jakieś nietypowe znaki?

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-02-22 20:20:41 [89.67.13.*] id:1608599  
  DonPedro69: Napisał postów [7360], status [VIP] Reputacja
  I cała teoria spiskowa runęła w piach. Pouczający artykuł, Aga :)

  Nick:
  Treść: