• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 8125
  • Dodano: 2021-01-15 / 19:20
  • Komentarzy: 3

  Rozpoczęła się budowa peronu na stacji Opole Główne

  (Fot. Dżacheć)

  Nowy peron usprawni obsługę pociągów pasażerskich i zwiększy przepustowość stacji Opole Gł. Prace zostały tak zorganizowane, aby zapewniona była stała dostępności do pociągów.


  W Opolu rozpoczęły się prace przy budowie nowego peronu, który ułatwi dostęp do pociągów. Największa inwestycja kolejowa na Opolszczyźnie, realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. skróci czas podroży i zwiększy ofertę przewozu towarów. Projekt za ponad 815 mln zł jest współfinansowany z udziałem instrumentu CEF "Łącząc Europę".

  Rozpoczęła się budowa peronu (nr 1a) na stacji Opole Główne. Zostanie tam zamontowana 75 metrowa wiata. Peron zapewni obsługę pasażerską pociągów w kierunku Kędzierzyna - Koźla, Strzelec Opolskich i stacji Fosowskie. Nowy peron usprawni obsługę pociągów pasażerskich i zwiększy przepustowość stacji Opole Gł. Prace zostały tak zorganizowane, aby zapewniona była stała dostępności do pociągów.

  Podróżni korzystają z nowych peronów na stacjach i przystankach. W Kędzierzynie - Koźlu gotowe są perony nr 2 i 3. Przygotowywane są perony nr 1 i 4. Wygodny dostęp do pociągów gwarantują także nowe perony m.in. na stacjach w Zdzieszowicach, Gogolinie i Górażdżach oraz na przystanku w Jasionie. Korzystnie zmienia się stacja w Gogolinie, gdzie budowane jest 40-metrowe przejście pod torami. Obiekt zapewni bezpieczny dostęp do peronów i komunikację z jednej na druga stronę linii kolejowej. Od Opola do Kędzierzyna - Koźla 10 stacji i przystanków będzie miało nowe perony, dostosowane do obsługi osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Dostęp do peronów ułatwią pochylnie. Na stacjach w Zdzieszowicach, Gogolinie, Opolu Groszowicach i na przystanku Opole Grotowice będą windy. Na nowych peronach przewidziano czytelne oznakowanie oraz wiaty i ławki. Montowane jest nowe oświetlenie.

  Pociągi jadą po dwóch nowych torach na odcinku 25 km od Raszowej przez Zdzieszowice, Gogolin do stacji Przywory Opolskie. Wykonawca przebudowuje pozostałe tory na odcinkach: Kędzierzyn - Koźle - Raszowa i Przywory Opolskie - Opole Groszowice. Cały czas, utrzymany jest ruch pociągów jednym lub dwoma torami.

  Obok torów wybudowano konstrukcje wsporcze i zamontowano nową sieć trakcyjną. Są nowe urządzenia sterowania ruchem, które zwiększyły pozom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Po zakończeniu prac pociągi pojada z prędkością do 160 km/godz. Czas przejazdu z Opola do Kędzierzyna skróci się z 50 do 25 minut.

  Między Opolem Głównym a Opolem Zachodnim przygotowywana jest przebudowa mostu nad Odrą. Przy obecnym obiekcie zostanie dobudowana nowa konstrukcja dla jednego z dwóch torów. Po zakończeniu inwestycji każdy tor będzie na osobnej konstrukcji, co usprawni ruch kolejowy. Oprócz rozbudowy mostu nad Odrą zostaną wyremontowane 3 kolejowe przeprawy: nad kanałem Młynówki, nad kanałem Ulgi oraz nad Suchodołem. Zaplanowane są prace na 3 wiaduktach nad ul. Powstańców Śląskich, ul. Krapkowicką i ul. Prószkowską.

  Modernizowana magistrala kolejowa od Opola Zachodniego do Kędzierzyna - Koźle, stanowi główny korytarz transportowy pomiędzy Górnym i Dolnym Śląskiem. Trasą w ciągu doby przejeżdża 80-90 pociągów. Roboty są prowadzone przy zachowaniu przejezdności linii, co wymaga od wykonawców zachowania podwyższonych rygorów bezpieczeństwa.

  Modernizacja odcinka Kędzierzyn - Koźle - Opole Groszowice zakończy się w IV kwartale 2021 r. Natomiast przebudowa odcinka Opole Zachodnie - Opole Groszowice w 2023 roku.


  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-01-17 18:36:41 [89.69.157.*] id:1607149  
  BoundyAl: Napisał postów [1], status [żółtodziób] Reputacja
  A firma ta sama która od dwóch i pół roku nie może wykonać (dokończyć ) przebudowy peronów w Zdzieszowicach? krzywe płoty, nie skończone perony,zalewany systematycznie tunel,luźne płyty chodnikowe ...od ponad roku nikt tam nic nie robi...

  Nick:
  Treść:
  2021-01-16 22:28:48 [84.163.92.*] id:1607133  
  Bodziulla: Napisał postów [1836], status [Szycha] Reputacja
  Śnieg spadł i ruszyła budowa. A tak a`propo ombre, za jakiś czas COVID to przeszłość a nawet już..potem coś znowu obmyślą....

  Nick:
  Treść:
  2021-01-15 23:43:20 [188.123.205.*] id:1607093  
  ombre: Napisał postów [18865], status [VIP] Reputacja
  Budują peron 9 i 3/4 będą wysyłać tam przyszłych medyków by uczyli się walki z covidem.

  Nick:
  Treść: