• Wyświetleń: 747
    • Dodano: 2020-12-15 / 11:30
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jak zwalczyć łupież suchy i uniknąć nawrotu objawów?

    Łupież suchy, inaczej zwykły (Pityriasis simplex) to kłopotliwa przypadłość, z którą zmaga się około 3 mln Polaków. Liczne, jasne, suche łuski są widoczne na owłosionej skórze głowy, osypują się na odzież, wywołują uczucie wstydu i dyskomfort. Osoby, które walczą z tym problemem, często nie wiedzą, co ma bezpośredni wpływ na rozwój łupieżu? Jak przywrócić równowagę mikrobiomu skóry głowy? Jakie efekty gwarantuje szampon na łupież Nizoral?

    Łupież suchy - przyczyny i czynniki ryzyka


    Łupież suchy może pojawić się w dowolnym momencie - bez względu na rodzaj włosów i stan skóry. Co jest najczęstszą przyczyną tej postaci łupieżu? Za nadmierne i zbyt szybkie namnażania się komórek naskórka, zwykle odpowiadają drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur. Te mikroorganizmy żyją naturalnie na owłosionej skórze głowy (w stężeniu do 46%) i nie powodują problemów, dopóki ich stężenie nie przekracza 74%.


    Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie łupieżu zwykłego? Pityriasis simplex często występuje u młodych osób od 10 do 20 r. ż. - ze względu na zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania (według szacunków, częstość występowania łupieżu w tej grupie wiekowej może wynosić nawet 50%). Rozwojowi łupieżu sprzyja m.in.:



      - osłabienie organizmu,
      - długotrwały stres,
      - nieodpowiednia dieta,
      - predyspozycje genetyczne,
      - klimatyzacja i związane z tym suche powietrze,
      - przebywanie w nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach,
      - częste noszenie nakryć głowy (np. czapek z syntetycznych włókien),
      - niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy,
      - stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków,
      - zanieczyszczenie środowiska.

    Jak manifestuje się łupież suchy (zwykły)?


    Jak rozpoznać łupież suchy? Typowym symptomem są białawe, suche łuski, które same oddzielają się od powierzchni skóry głowy lub odpadają przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, czy mycie. Złuszczające się, drobne kawałki naskórka mogą pozostawać na włosach lub opadać na ramiona, odzież. Oprócz nadmiernego łuszczenia się naskórka, możliwym symptomem rozwoju łupieżu zwykłego jest też zaczerwienienie skóry głowy oraz uciążliwy świąd. W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem natury estetycznej i zdrowotnej? Jak skutecznie leczyć łupież?


    Leczenie łupieżu suchego - kuracja szamponem na łupież Nizoral


    Domowe metody walki z łupieżem mogą nie być wystarczające do pozbycia się nie tylko objawów, ale i przyczyny schorzenia, czyli infekcji grzybiczej. Chcąc skutecznie zlikwidować nadmierną kolonizację drożdżaków Malassezia furfur, należy sięgnąć po profesjonalny szampon na łupież Nizoral. Produkt ten zawiera w swoim składzie ketokonazol - substancję czynną o działaniu przeciwgrzybiczym, która likwiduje drobnoustroje chorobotwórcze i pomaga odbudować naturalną barierę ochronną naskórka. Chcąc uzyskać pozytywne efekty, należy poddać się 2-4 tygodniowej kuracji szamponem przeciwłupieżowym Nizoral - aplikując go 2 razy w tygodniu. Po nałożeniu szamponu leczniczego Nizoral na skórę głowy, należy wmasować preparat i pozostawić na około 5 minut na skórze, a następnie spłukać letnią wodą. Szampon na łupież Nizoral może stosować młodzież powyżej 12 lat oraz osoby dorosłe.


    Łupież suchy. Jak się ustrzec przed nawrotem objawów?


    Jakie elementy profilaktyki zmniejszają ryzyko nawrotu łupieżu? Z pewnością należy zachować umiar w stosowaniu produktów do stylizacji (szamponów, lakierów), unikać stresu i stosować dietę bogatą w cynk, krzem, biotynę, miedź, fosfor, potas, wapń, witaminę A, E oraz kwasy Omega-3. Należy jeść jak najmniej przetworzone produkty i pić co najmniej 1,5 l wody dziennie. Warto również stosować łagodne środki do pielęgnacji włosów, które nie będą przesuszać i podrażniać skóry głowy. Dobrą praktyką jest też regularne czyszczenie grzebieni i szczotek oraz suszenie włosów chłodnych strumieniem powietrza lub całkowita rezygnacja z suszarki do włosów. W celu zapobiegania nawrotu łupieżu skóry głowy, warto profilaktycznie stosować szampon na łupież Nizoral raz na 2 tygodnie.


    SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Nizoral 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral? w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral? w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy.


    NIZ/17/12.12.19


    Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.




    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".