• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1161
  • Dodano: 2020-12-18 / 11:16
  • Komentarzy: 1

  Wojewoda opolski chwali się sukcesem. Powstanie komiks i dwa filmy historyczne

  Wojewoda opolski chwali się sukcesem. Powstanie komiks i dwa filmy historyczne

  (Fot. OUW)

  Seria komiksów historycznych oraz dwa spektakle, realizowane w formie teatru telewizji - to tegoroczne projekty wojewody opolskiego Adriana Czubaka, które zyskały aprobatę MKiDN. Wiedza z zakresu historii została w w atrakcyjny sposób osadzona w realiach współczesności.


  Ponad 200 tysięcy złotych na realizację dwóch tegorocznych projektów w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022 to kolejny sukces wojewody opolskiego. Przypominajmy, że od początku trwania rządowego programu w regionie zrealizowano w sumie 8 projektów wojewody na łączną sumę ponad 570 tys. złotych. W ciągu trzech lat, w ramach "Niepodległej" powstał: cykl patriotycznych audycji radiowych dla dzieci i młodzieży; mobilna wystawa "Niesamowite Kobiety Śląska Opolskiego"; patriotyczny mural na ścianie budynku OUW; ścieżki pamięci narodowej w regionie; spektakl "Wiatr Wolności"; prezentowany w każdym powiecie w regionie oraz cykl rejsów po Odrze, z którego skorzystali mieszkańcy Opolszczyzny.

  Jak podkreśla wojewoda opolski, z uwagi na epidemię koronawirusa, projekty "Niepodległej" osadzone zostały w cyberprzestrzeni - co umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców, bez konieczności bezpośredniej interakcji. - W tym roku stawiamy na nową formę wypowiedzi, z której chętnie korzysta młodzież jak i dorośli. Przygotowaliśmy serię komiksów oraz towarzyszący jej audiobook - wyjaśniał wojewoda Adrian Czubak. Pierwszy z komiksów pn. "Skrzydła w Pancerzach. Gwiazdy nad głową" dotyczy stulecia Bitwy Warszawskiej. Drugi "Gwiazdy nad głową. Powstania Śląskie 1919 - 1921", związany jest z historią lokalnych wydarzeń - ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy o Górę św. Anny.

  Partnerem tego projektu jest Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które w realizację projektu zaangażowało profesjonalistów z zakresu reżyserii (Michał Cetnarowski) oraz ilustracji (Marcin Kułakowski). Dariusz Byczkowski, dyrektor brzeskiego muzeum podkreślał, że fabuła komiksów - pomimo wątków historycznych, opiera się także na aktualnych wydarzeniach w kraju. - Historie młodych ludzi osaczonych koronawirusem. Akcja rozgrywa się w Brzegu ale te reminiscencje patriotyczne, spotkania z Panem Baltazarem (czyt. jeden z głównych bohaterów komiksu) i treść komiksu pierwszego to jest opowieść o Bitwie Warszawskiej - podkreślał i jak dodaje, że do obu komiksów powstał audiobook (realizacja Radio Opole), który jest ukłonem w stronę osób niedowidzących. - Edukacja jest czymś żywym, czymś co nie stoi w miejscu i zawsze będzie łaknęła nowości. Jednakże pewne rzeczy przeżywają swój renesans i komiks, umieszczony w świecie młodych ludzi spędzających większość czasu w cyberprzestrzeni, ma szanse opowiedzieć młodemu pokoleniu w prosty i przystępny sposób jak wyglądała historia - dodał dr Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego prowadzący nadzór nad merytoryką treści.

  Drugi projekt wojewody opolskiego, zakwalifikowany do tegorocznej edycji "Niepodległej" to realizacja dwóch spektakli telewizji, których fabuła dotyczy losów Powstańców - zarówno z Powstania Śląskiego, jak i Warszawskiego. Za powodzenie tego przedsięwzięcia odpowiedzialne było CMJW w Łambinowicach oraz Teatr EkoStudio. - To dwa spektakle. "Przerzucane słowa" to już istniejące dzieło, które każdego roku w październiku pokazywaliśmy Powstańcom Warszawskim, ich potomkom oraz młodzieży, która była zainteresowana tematyką (...) Dzięki zainteresowaniu wojewody opolskiego ten spektakl został w tym roku zekranizowany i jest już dostępny w sieci - komentowała Violetta Rezler- Wasielewska, dyrektor CMJW. Andrzej Czernik, dyrektor i jednocześnie reżyser obu spektakli, dodał, iż fabuła pierwszego dzieła toczy się w baraku niemieckiego obozu jenieckiego Lamsdorf (dzisiejsze Łambinowice). - To listy napisane przez Powstańców Warszawskich, więzionych w tutejszym obozie, którzy przerzucali przez kolczaste płoty małe karteczki. Jeden z obozów był męski, drugi żeński. Stąd nie było żadnego kontaktu i jedyną formą komunikacji były właśnie zapiski na kartkach - wyjaśniał.

  Drugi spektakl, którego oficjalna premiera nastąpi już w najbliższą niedzielę (20 grudnia br.) o godz.20.30 na antenie Ekovision TV oraz w sieci (m.in. na facebooku OUW- przyp. MKG), opowiada o ludziach, którzy usiłują wydostać jeńców - a więc Powstańców Śląskich, uwięzionych w łambinowickim obozie. - To także sztuka o czekaniu. A zwłaszcza o kobietach śląskich z czasów powstań, które czekają czy to na męża, syna - dodał.

  Już w najbliższych dniach oba spektakle będą również do obejrzenia na profilach społecznościowych OUW oraz wojewody opolskiego Adriana Czubaka. Komiksy oraz audiobook, dostępny będzie jeszcze w tym miesiącu na specjalnie utworzonej stronie internetowej, o czym poinformujemy w stosownym czasie. - Raz jeszcze dziękuję wszystkim tegorocznym partnerom "Niepodległej" oraz pracownikom OUW, zaangażowanym w realizację obu przedsięwzięć - podkreślał wojewoda.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-20 11:15:47 [83.26.45.*] id:1606165  
  jacek0667: Napisał postów [1058], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  A bohaterem komiksu będzie Chewbacca?

  Nick:
  Treść: