• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1723
  • Dodano: 2020-12-14 / 11:34
  • Komentarzy: 0

  Strażacy z OSP Kup pomogli sarnie, którą potrącił samochód

  Strażacy z OSP Kup pomogli sarnie, którą potrącił samochód

  (Fot. OSP Kup)

  Strażacy ochotnicy z OSP w Kup zostali wezwani na pomoc rannej sarnie. Na szczęście zwierzę po interwencji bezpiecznie wróciło do lasu.


  Do nietypowej interwencji doszło w poniedziałek 14 grudnia w godzinach rannych. - Dziś zostaliśmy zadysponowani do pomocy przy ujęciu rannej sarny, prawdopodobnie potrąconej przez samochód, która znajdowała się na ulicy Katowickiej i stwarzała zagrożenie dla siebie i uczestników ruchu. Po złapaniu zwierzęcia decyzją strażnika leśnego została ona przetransportowana do pobliskiego lasu. Jak widać nasi strażacy nie tylko pomagają ludziom ale i zwierzętom - relacjonują druhowie z OSP w Kup.

  Widok rannego lub porzuconego dzikiego zwierzęcia w naturalny sposób budzi chęć niesienia pomocy. Czasami jednak pomoc udzielona w nieodpowiedni sposób poszkodowanemu osobnikowi, może wyrządzić dodatkową krzywdę. Warto o takich zdarzeniach informować służby ratunkowe.

  Jeśli znajdziemy zwierzę, które potrzebuje naszej pomocy, należy zawiadomić o tym odpowiednie służby. Instytucją pierwszego kontaktu jest gmina. Wójt, burmistrz bądź prezydent miasta to organy, które w zakresie zadań własnych mają sprawy ochrony przyrody oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Przedstawiciele gminy (np. instytucje, podmioty, z którymi gmina ma zawarte porozumienia) są odpowiedzialni za interwencje oraz transport zwierząt do ośrodków rehabilitacji (jeśli zachodzi taka potrzeba).

  Do czasu przyjazdu osób interweniujących, naszym zadaniem jest - w zależności od gatunku oraz możliwości - zabezpieczenie zwierzęcia, tak by nie stała się mu kolejna krzywda. Wskazane jest również, aby pozostać na miejscu do czasu przyjazdu osób, które udzielą pomocy zwierzętom.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".