• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2201
  • Dodano: 2020-12-13 / 18:24
  • Komentarzy: 0

  Za święto 26 grudnia możemy odebrać dzień wolny w pracy

  Za święto 26 grudnia możemy odebrać dzień wolny w pracy

  (Fot. Dżacheć)

  Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli 26 grudnia, przypada w tym roku w sobotę, która i tak jest dniem wolnym od pracy. Zgodnie z prawem, pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.


  Zgodnie z art. 130 par. 2 Kodeksu Pracy - każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli święto przypada na dzień wolny od pracy niebędący niedzielą dla zapewnienia zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy należy wyznaczyć pracownikowi inny dzień wolny od pracy.

  Okazją do wyznaczenia sobie dnia wolnego są zbliżające się święta Bożego Narodzenia, podczas których drugi dzień świąt wypada właśnie w sobotę. - Aby zrobić to zgodnie z przepisami o czasie pracy, dodatkowy dzień wolny musi zostać oddany w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadło święto. Jeśli pracownika obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, wówczas wolne należy oddać w miesiącu wystąpienia święta. Nie jest przy tym istotne, czy dodatkowe wolne występuje przed czy po święcie wypadającym w sobotę - czytamy na infor.pl.

  Warto dodać, że zgodnie z przepisami za święto przypadające w niedzielę pracownikom dodatkowy dzień wolny nie przysługuje. W 2020 roku było 13 dni wolnych, które gwarantuje ustawa, ale tylko za jeden z nich pracownicy etatowi mogą odebrać dzień wolny.

  Warto dodać, że w przyszłym roku osoby pracujące będą miały tylko dwie takie okazje - taki dzień możemy odebrać 1 maja oraz w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, ponieważ oba te święta wypadają w sobotę.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".