• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1930
  • Dodano: 2020-12-12 / 09:14
  • Komentarzy: 0

  Jak chorowali mieszkańcy województwa opolskiego

  Jak chorowali mieszkańcy województwa opolskiego

  (Fot. Archiwum)

  Kiedy mieszkańcy województwa opolskiego najczęściej korzystali ze zwolnienia chorobowego? Czy rekordowy marzec pod względem absencji chorobowej został pobity? Który miesiąc był dla mieszkańców regionu najzdrowszy?

  Już nie marzec

  W skali kraju marzec tego roku był pod względem wystawionych zwolnień lekarskich miesiącem wyjątkowym, bo wystawiono wówczas 3 mln 142 tys. zwolnień lekarskich. Był to ponad 46 procentowy wzrost w stosunku do tego samego miesiąca 2019 r.

  Marzec został jednak zdetronizowany przez jesienny październik, kiedy do ZUS wpłynęło aż 3 mln 150 tys. zaświadczeń chorobowych (zwolnienia lekarskie z tytułu choroby własnej, na opiekę na dzieckiem bądź innym członkiem rodziny). Skalę październikowego stanu absencji chorobowej można ocenić, uwzględniając fakt, że w tym miesiącu wystawiono o 52 proc., zwolnień lekarskich więcej niż we wrześniu (w tym 2,91 mln e-ZLA wystawiono w związku z chorobą własną).

  - W województwie opolskim w zwolnienia lekarskie najbardziej obfitowały ostatnie dwa tygodnie października. Rekordowy jest okres od 26 października do 1 listopada, gdy ZUS w regionie zanotował 21,5 tysiąca zwolnień. Tydzień wcześniej, bo od 19 do 25 października wpłynęło 19,5 tysiąca e-ZLA. Tym samym, dotychczasowe dwa najbardziej "chorobowe" tygodnie marca to jest od 16 do 29 ustąpiły miejsca październikowym - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Ani maj, ani lipiec

  - Znamy też miesiąc, a nawet tygodnie, w których lekarze wystawiali w regionie najmniej elektronicznych zwolnień lekarskich. Najzdrowszy dla mieszkańców Opolszczyzny był czerwiec, kiedy placówki ZUS w regionie zarejestrowały około 27 tysięcy orzeczeń o niezdolności do pracy bądź absencji z tytułu opieki nad członkami rodziny. W tygodniu od 8 do 14 czerwca wystawiono niespełna 5,1 tysięcy zwolnień, w tygodniu od 6 do 12 lipca ponad 6,1 tysięcy, a od 22 do 28 czerwca 6,3 tysięcy e-ZLA - Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

  Od marca (od miesiąca, w którym ogłoszono stan epidemiczny) do końca listopada do ZUS w całym kraju wpłynęło w sumie ponad 16 mln 400 tys. zwolnień lekarskich (dane obejmują zwolnienia lekarskie wystawione ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych).

  Aż 93 proc. z nich (15,2 mln), uprawnieni do tego lekarze wystawili z tytułu choroby własnej pacjenta. Pozostałe 7 proc. to zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem bądź innego członka rodziny.

  W całym 2019 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął 19 mln 913 tys. zaświadczeń chorobowych dla osób ubezpieczonych w ZUS. Te zwolnienia chorobowe stanowiły 92,7 proc. wszystkich zaświadczeń lekarskich, które wpłynęły do organów rentowych w Polsce. Pozostała część to zwolnienia dotyczące osób obsługiwanych przez KRUS oraz organy rentowe służb mundurowych. Przeciętna długość zaświadczenia chorobowego wystawionego w poprzednim roku w dniach wyniosła 11,99.

  Warto podkreślić, że rok 2019 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania systemu wyłącznie elektronicznych zaświadczeń lekarskich e-ZLA. Okazało się to sporym ułatwieniem zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. Lekarz ma od tej chwili dostęp do danych pacjenta i jego pracodawcy (czyli płatnika składek) oraz do danych członków rodziny pacjenta. Potrzebny jest numer PESEL pacjenta, a pozostałe dane osobowe automatycznie uzupełniane są przez system. Adres i dane płatnika składek lekarz wybiera z listy wyboru.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".