• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2752
  • Dodano: 2020-12-09 / 13:33
  • Komentarzy: 1

  87 milionów złotych na inwestycje w województwie opolskim. Na co zostaną przeznaczone?

  87 milionów złotych na inwestycje w województwie opolskim. Na co zostaną przeznaczone?

  (Fot. Archiwum)

  Prawie 87 milionów złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi do opolskich samorządów. Pieniądze zostaną rozdysponowane w ramach rządowego wsparcia dla samorządów, których budżety ucierpiały na skutek pandemii.


  Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że łącznie ponad 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostanie przeznaczone na m.in. projekty infrastrukturalne, edukacyjne, cyfryzację. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

  Budowa Subregionalnego Centrum Przesiadkowego w Nysie, przebudowa sali porodowej i utworzenie nowej a także budowa rezerwowego źródła zaopatrzenia w wodę w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu, jak i budowa lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - to tylko niektóre inwestycje, jakie zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. - Do woj. opolskiego trafi z budżetu państwa w sumie 229 330 mln zł.

  O tym, ile środków trafi do województwa opolskiego w ramach części konkursowej, poinformował we wtorek (8 grudnia br.) premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom.

  W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych:

  6 mld (środki trafiły latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce)
  6 mld (środki przydzielane w ramach konkursu - trzeba złożyć wniosek), w tym:
  4,35 mld (nabór do 30.09.2020 - właśnie rozstrzygnięty)

  1,65 mld (nabór ruszy wkrótce)

  Rząd przekazał dodatkowo 250 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin, na których funkcjonowały PGR-y.

  - Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości w sumie 86,9 mln złotych pozwoli nam zrealizować kolejne ważne lokalne inwestycje - podsumowuje poseł na Sejm RP Violetta Porowska. - Dzięki przyznanym właśnie środkom będziemy mogli zrealizować również modernizację MGOK w Głogówku; budowę przedszkola w Grodźcu; wymiana stolarki okiennej w ZS i Placówek Oświatowych w Nysie czy budowę nowej świetlicy wiejskiej w Jasieniu - wylicza Porowska.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-09 14:34:26 [46.204.3.*] id:1605750  
  DonPedro69: Napisał postów [6189], status [VIP] Reputacja
  229 330 mln, czyli 229,33 mld. Serio? Coś Ci się Aga w kalkulacjach pomieszało.

  Nick:
  Treść: