• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1452
  • Dodano: 2020-12-08 / 14:50
  • Komentarzy: 2

  Kwestia tego, czy Polska wycofa się z weta, nadal pozostaje otwarta. Kto sfinansuje projekty?

  Kwestia tego, czy Polska wycofa się z weta, nadal pozostaje otwarta. Kto sfinansuje projekty?

  (Fot. Dżacheć)

  24 miliardy 79 milionów złotych - to całkowita wartość 12 047 projektów unijnych zrealizowanych w regionie w latach 2004 -2020. Ich dofinansowanie unijne wyniosło 14 miliardów 212 milionów zł. Marszałek Andrzej Buła pyta posłów Zjednoczonej Prawicy z Ziemi Opolskiej - za co wykonamy dalsze zgłoszone projekty?


  Już ponad 15 lat Polska, a zatem i województwo opolskie, jest członkiem Unii Europejskiej. Ta obecność to m.in. tysiące projektów, dofinansowanych z funduszy unijnych. W województwie opolskim od 2004 roku zrealizowano ich ponad 12 tysięcy.

  - To pieniądze, które mieszkańcy regionu otrzymali dzięki naszej obecności w Unii. Jako samorządy staraliśmy się zrobić wszystko, żeby te środki był wsparciem dla mieszkańców, by pomagały tworzyć nowe miejsca pracy, zakładać działalność gospodarczą, żeby pomagały mieszkańcom się leczyć w nowoczesnych warunkach i by pomagały nauczycielom, uczniom oraz osobom starszym i niesamodzielnym - mówił marszałek Andrzej Buła.

  - Dlatego dziwi nas to, że ambicje i konflikty polityków powodują, że przestaje się myśleć o mieszkańcach i ich potrzebach. Nie o taką politykę staraliśmy się zarówno po roku 1989, jak i później, po wstąpieniu do UE. Czas na opamiętanie - apelował Andrzej Buła, nawiązując do groźby polskiego weta do unijnego budżetu.

  - Na pewno widzicie wielkie inwestycje w regionie w obszarze zdrowia, ostatnio choćby w walce z COVID-19. Unijne pieniądze służą wsparciu każdego mieszkańca, przeznaczane są na wyposażenie, nowoczesny sprzęt służący opolskim pacjentom. Tylko na ochronę zdrowia otrzymaliśmy z UE 305 milionów złotych. Kolejne ponad 550 milionów złotych to inwestycje w sferze edukacji. Do tego dochodzą następne pieniądze na tzw. edukacyjne projekty miękkie, wspomagające uczniów i nauczycieli. - Bez funduszy unijnych czeka nas zastój i mocne osłabienie Polski na rynku europejskim - przestrzegał wicemarszałek Roman Kolek.

  - Dziś wiele hoteli, pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych nie wyglądałoby tak, gdyby nie tabliczki na nich, informujące o modernizacjach z funduszy unijnych. W większości rankingów wyprzedzamy Włochy, wyprzedzamy Niemcy czy Francję, jeśli chodzi o standard hoteli trzy- i czterogwiazdkowych - informował wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

  Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza informował, że niemal 1 miliard 300 milionów złotych z funduszy unijnych przeznaczono tylko na inwestycje drogowe w województwie opolskim . - Każdy z nas niemal codziennie korzysta z tego wszystkiego, co na drogach dzięki pieniądzom z UE się zmieniło. Tylko na drogach wojewódzkich to 230 kilometrów nowo wybudowanych dróg, w tym kilka nowych obwodnic. Ale to także kolejne pieniądze i obwodnice Nysy i Myśliny na drogach krajowych, to inwestycje drogowe w samym Opolu - wymieniał. Mówił, że pieniądze unijne to również niemal 1 miliard 300 tysięcy złotych dla przedsiębiorców. Dzięki tym pieniądzom tylko w latach 2007 - 2020 w województwie opolskim powstało 4 921 nowych miejsc pracy. - Nie można w imię interesu partyjnego pozwolić na to, by nas, mieszkańców województwa opolskiego, mieszkańców Polski, pozbawiać tych możliwości - podkreślał.

  Członek zarządu, Antoni Konopka zaznaczał, że potężnym beneficjentem unijnym są obszary wiejskie. - Sam również, jako mieszkaniec małej miejscowości, znam problemy komunikacyjne, edukacyjne, ochrony zdrowia, cyfryzacji, życia społeczno-kulturalnego na wsi. Wszystko to w olbrzymim stopniu udaje się rozwiązywać dzięki pieniądzom unijnym - mówił. - A rolnicy opolscy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej otrzymują ponad 400 milionów złotych rocznie. Tylko w tej ostatniej perspektywie siedmioletniej daje to około 3 miliardów złotych. Proszę sobie wyobrazić, że tych pieniędzy nie byłoby w naszym województwie. Łatwo jest mówić z poziomu Warszawy, że damy sobie radę bez środków pomocowych. Ja uważam, że w pierwszej kolejności odbije się to na tych najmniejszych społecznościach - dodawał.

  - Nasi samorządowcy złożyli do nas 648 pomysłów na zagospodarowanie pieniędzy z Krajowego Programu Odbudowy. My to zebraliśmy w 14 wiązek projektowych, bo rząd cały czas pracował nad tym Programem. Wysłaliśmy do Warszawy nasze projekty na łączną kwotę ponad 3 miliardów złotych, z których dziś już ponad 1 miliard 700 milionów złotych zostało zakwalifikowane do dalszych prac. Więc dziś pytam posłów Zjednoczonej Prawicy z Ziemi Opolskiej - za co my to wszystko zrobimy? Kto nam zagwarantuje te pieniądze w Krajowym Planie Odbudowy? - pytał retorycznie Andrzej Buła.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-08 17:03:54 [31.0.39.*] id:1605731  
  wojtasoks: Napisał postów [5701], status [VIP] Reputacja
  Jak to skąd. Wprowadzi się jeszcze więcej niskich podatków dla niepoznaki nazywanych opłatami.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-12-08 17:40:53 [185.127.20.*] id:1605734  
  Pedro: Napisał postów [7922], status [VIP] Reputacja
  Dokładnie, by żyło się lepiej... "swoim" :D