• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 932
  • Dodano: 2020-12-06 / 09:27
  • Komentarzy: 2

  Niegrzeczne dzieci powinny dostawać rózgę od Mikołaja

  Niegrzeczne dzieci powinny dostawać rózgę od Mikołaja

  (Fot. Archiwum)

  Odkąd każdy z naszych czytelników pamięta, rok w rok 6 grudnia warto było zajrzeć pod łóżko, pod poduszkę lub w inne domowe zakamarki w poszukiwaniu prezentu od Świętego Mikołaja. Dlaczego w zasadzie w ten dzień obdarowujemy najmłodszych? Czy dostaliście kiedyś rózgę?


  Dzień 6 grudnia dziś kojarzy się tylko ze starcem o siwej brodzie z workiem prezentów. Kiedyś było to święto podczas którego przygotowywaliśmy się do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

  Święty Mikołaj, biskup Miry Licyjskiej, ze względu na przypisywane mu legendą dobre uczynki został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty wszystkim dzieciom. Jak wykazała ekspertyza jego grobu, Mikołaj umarł dokładnie szóstego grudnia między rokiem 345 a 352. Skąd wziął się obraz uśmiechniętego, siwego starca w czerwonym fraku i zaokrąglonym brzuchem?

  Dawniej Mikołaj przedstawiany był jako poważny biskup, który odziany był w kościelne, ceremonialne szaty, a w dłoni trzymał biskupią infułę - taki wizerunek św. Mikołaja przedstawiony jest na ikonach, starych rycinach czy obrazach religijnych. To nie ten wizerunek kojarzą dzieci, które czekają co roku na podarunki.

  - Pierwszy "współczesny" portret Mikołaja jest dziełem amerykańskiego karykaturzysty Thomasa Nasta, który 1 stycznia 1881 na łamach "Harper's Weekly" opublikował serię ilustracji Świętego Mikołaja rozdającego prezenty żołnierzom biorącym udział w wojnie secesyjnej - wyjaśnia portal legalnakultura.pl i jednocześnie zaprzecza, aby ostateczny wizerunek św. Mikołaja powstał z inicjatywy koncernu Coca-Cola.

  Legendy otulają sławą i chwałą Mikołaja, opisując jego dobre uczynki. Zgodnie z historią, był człowiekiem bogatym a zarazem skromnym. Można dotrzeć do zapisków historycznych świadczących o tym, że w XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg. Jakieś 200 lat później, budowano "łódki św. Mikołaja", w których (podobnie jak w dzisiejszych skarpetach na kominku) święty miał składać prezenty. Co najmniej od XV w. istniał zwyczaj budowania "łódeczek św. Mikołaja", w które Święty miał składać prezenty.

  - Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne - czytamy na Wikipedii.

  A co z rózgą? "Bądź grzeczny, bo dostaniesz rózgę", "Nie rozrabiaj, bo Mikołaj wszystko widzi", "Już dzwonię do Mikołaja, żeby przyniósł rózgę", "Mikołaj nie odwiedza nierzecznych dzieci" - chyba każdy z nas kojarzy te słowa. Na szczęście, to stara i już trochę zapomniana metoda wychowawcza rodziców, która miała pomóc w utrzymaniu dyscypliny w domu - szczególnie kiedy zbliżał się grudzień. Jednocześnie przypadek, kiedy któryś z naszych bliskich został obdarowany rózgą był raczej rzadki, często też była to forma żartu. Dziś uważa się, że straszenie rózgą jest raczej kipskim elementem wychowawczym. Musimy się też zgodzić, że gdyby Mikołaj odwiedzał tylko idealne pod każdym względem dzieciaki, nie miałby wiele pracy.

  A Wy, byliście grzeczni w tym roku?
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-06 13:09:35 [207.244.89.*] id:1605624  
  Ronin001: $więty Mikołaj nie przychodzi bez Rózgi. Rózga jest najważniejszym prezentem od Mikołaja.Rózga jest do Dyscypliny i do Zdrowego Ducha. Dziś od $więtego Mikołaja 5 prezentów dla niegrzecznych dorosłych oraz dwie Rózgi dla tych co myślą, że sią grzeczni! [ TESLA Roadster! is.gd/l5jMGY] [Bmw M8 Competition! is.gd/mqkvad] [Porsche 911 Turbo S! is.gd/JRQ0zy] [Lamborghini Urus KEYVANY KEYRUS - is.gd/zKfV9T] [Porsche Taycan! is.gd/CMTtas] ((((( Rózgi [is.gd/FsehNm]+[is.gd/Ijkmjy] )))))

  Nick:
  Treść:
  2020-12-06 10:38:17 [5.173.104.*] id:1605623  
  Król Forum: Napisał postów [1315], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Rózgę w d*pe.

  Nick:
  Treść: