• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2794
  • Dodano: 2020-12-02 / 17:22
  • Komentarzy: 0

  Wkrótce rozpocznie się przebudowa polderu Żelazna. Podpisano umowę

  Wkrótce rozpocznie się przebudowa polderu Żelazna. Podpisano umowę

  (Fot. Archiwum)

  Wody Polskie na ten cel zarezerwowane mają ponad 102 mln zł, z czego 30 mln zł pochodzić będzie z dotacji Miasta Opola.


  Nowy polder ma zabezpieczać przed powodzią ulicę Partyzancką i Specjalną Strefę Ekonomiczną. Po rozbudowie polder zwiększy swoją powierzchnię dwukrotnie. Powierzchnia polderu wynosi 200 hektarów. Po przebudowie ma to być już 400 hektarów, w których zmieści się 10 milionów metrów sześciennych wody.

  Dzisiaj (02.12) w urzędzie wojewódzkim została podpisana umowa z wykonawcą tego zadania.

  Polder Żelazna został wybudowany przed rokiem 1939. Położony jest na lewym brzegu rzeki Odry na terenie Opola i gminy Dąbrowa. Początek polderu zlokalizowany jest przy ujściu Kanału Ulgi do rzeki Odry, koniec w rejonie ujścia Małej Panwi do Odry. Od strony południowej ograniczony jest wałem ziemnym o długości około 1,2 km biegnącym od ul. Nizinnej do ul. Ceglanej. Od strony rzeki zlokalizowany jest natomiast wał ograniczający o długości około 4,5 km. Obiekt ten biegnie od ul. Ceglanej, aż do Sławic. Od strony zachodniej polder nie ma ograniczenia za pomocą budowli hydrotechnicznych. Powoduje to, że tereny leżące wzdłuż ul. Partyzanckiej, Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz dzielnica Sławice są bezpośrednio narażone na powódź.

  - Mam poczucie ulgi, bo wiele lat czekaliśmy na tę inwestycję. Opolanie nigdy nie zapomną tragicznej w skutkach powodzi z 1997 roku. Dlatego jeszcze w 2014 roku zdecydowaliśmy się na przygotowanie dokumentacji, która kosztowała prawie 2 mln zł. Łącznie to będzie z miasta około 30 mln zł. Ta inwestycja jest dla nas niezwykle ważna, bowiem ochroni przed podtopieniami zarówno mieszkańców, jak i tereny strefy ekonomicznej przy ulicy Północnej. Podkreślam, że jest to inwestycja mająca charakter ponadgraniczny, bo zabezpiecza wszystkie miejscowości nad Odrą aż do ujścia rzeki w Bałtyku. Nie boję się powiedzieć, że chodzi o miliony ludzi - przypomina prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

  Modernizacja polderu Żelazna wiąże się także z wysiedleniem mieszkańców z terenów wokół. Wojewoda opolski Adrian Czubak zapewnia jednak, że osoby zmuszone opuścić swoje dotychczasowej miejsca zamieszkania otrzymają rekompensatę. Podkreśla również, że podobna sytuacja była przy zbiorniku Raciborskim i Czorsztyńskim.

  - Tą inwestycją domykamy jakby cały system ochrony przeciwpowodziowej Opolszczyzny. W samym Opolu będzie on chronił część przemysłową i około 1000 mieszkańców - mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

  Firma, która zajmie się przebudową polderu musi przejąć teraz plac budowy i rozpocząć prace. Ma na to 10 dni. Inwestycja ma być gotowa do stycznia 2023 roku.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".