• Autor: Judyta
    • Wyświetleń: 1734
    • Dodano: 2020-12-09 / 18:46
    • Komentarzy: 1

    Jak przygotować swoją działkę na nadejście zimy?

    (Fot. Dżacheć)

    Zaczął się już grudzień, to miesiąc, który rozpoczyna zimę. Nadchodzący okres to oczywiście wzmożone przygotowania do świąt, ale też ostatni moment, aby zadbać o swoje działki i altanki.

    W tym roku wielu z nas postanowiło więcej czasu wolnego spędzać wśród natury. Po części spowodowała to nasza sytuacja i potrzeba wyjścia z czterech ścian. Ciepłe dni zapraszające do takiej aktywności już dawno za nami, wiele osób rozpoczyna przygotowania do zimy. Nie wolno ograniczać ich jednak wyłącznie do wnętrza domu- również ogrody wymagają odrobiny pomocy, by nie zaprzepaścić całej pracy włożonej w opiekę nad działką, a wraz z nastaniem wiosny znowu mogły wyglądać urodziwie. Ta sama zasada tyczy się mebli ogrodowych oraz altan- odpowiednio przygotowane do zimy, odwdzięczą się wiosną.

    Jeśli kiedykolwiek byłeś lub jesteś posiadaczem działki, lub altany to pewnie miałeś do czynienia, czy też słyszałeś o jakimś włamaniu na jej teren. Zdarzają się rabunki, ale słyszymy też o różnego typu dewastacjach. Takie zdarzenia mają miejsce przez wzgląd na to, że ogrody działkowe i podobne miejsca znajdują się zazwyczaj poza miastem, z dala od zabudowań. Takie oddalenie tych miejsc i panujący w nich mniejszy ruch zachęca złodziei do prób szybkiego wzbogacenia się, wiemy przecież, że to właśnie okazja czyni złodzieja.

    Jak w takim razie można chronić się przed zostaniem ofiarą włamywacza. To, co najważniejsze dla nas, jak i dla nieproszonych gości chowamy zazwyczaj w najbezpieczniejszym w naszym odczuciu miejscu- zazwyczaj jest to altanka, lub inne tego typu miejsce. O tym fakcie doskonale wiedzą wszyscy- także włamywacze. Dlatego warto to miejsce dodatkowo zabezpieczyć. Domek, czy altana to niezwykle ważne miejsca i należy się o nie porządnie zatroszczyć. Przegląd dachu, rynien i komina to dopiero początek. Od tego zacznij, bo ten rodzaj prac może potem pokrzyżować niekorzystna pogoda.

    Koniecznie zadbaj o dobry zamek w drzwiach i solidne okiennice. Nie przesadzaj jednak z ilością zabezpieczeń- gdy widać, że jest ich sporo, wtedy też wiadomo, że chronią one coś naprawdę cennego.
    Ogrodowe altanki najczęściej są wykonywane z drewna. Jest to materiał, który doskonale pasuje do naszych ogródków i wygląda pięknie zarówno w promieniach słońca, jak i pod śnieżną pierzyną. Aby mogły nas one cieszyć swoim urokiem nie tylko przez jeden, ale przez wiele sezonów- warto poświęcić im nieco uwagi.
    Pierwszym zagrożeniem dla naszych drewnianych altanek jest niewątpliwie włamanie, ale poza tym mocno zagraża im wilgoć- wnika ona w drewno i powoduje jego pękanie i rozwarstwianie. Na rynku znajdziemy specjalne impregnaty, które możemy tutaj wykorzystać. Mogą one ochronić altanki również przed powstawaniem grzybów i pleśni. Jeśli na działce został postawiony pawilon ogrodowy- zdemontuj go, aby zimą przechować go w suchym miejscu.

    Wszystkie działkowe przewody również mogą paść łupem złodzieja. Powinny być one zamontowane tak, by były jak najmniej widoczne. Zwykła siatka chroniąca działkę nie jest żadną przeszkodą dla włamywacza. Można ją bez problemu przeciąć i przedostać się na teren ogrodu. Takie ogrodzenie warto zatem uzupełnić o zieleń, może ona sprawić nie lada problem w przejściu, warto pomyśleć na przykład o popularnym żywopłocie.

    Pamiętaj, że przed przykrą sytuacją mogą uchronić nas najprostsze czynności. Nigdy nie zapominaj o zamykaniu nie tylko altanki, ale także furtki prowadzącej na działkę- na klucz.
    Możesz też poprosić sąsiada, który często bywa na swojej działce, aby zwracał uwagę na to, co dzieje się w okolicy. Zamontuj czujnik ruchu, który świecąc się pod osłoną ciemności, może odstraszyć włamywaczy, czy zaalarmować kogoś w pobliżu. Staraj się nie dopuszczać do tego, aby gęste zarośla pokrywały Twój ogród. W miarę możliwości staraj się dbać o porządek na działce.

    Bardzo ważnym etapem przygotowywania ogrodu do chłodów jest zadbanie o ziemię. Pierwszym krokiem powinno być solidne przekopanie wszystkich grządek i nawiezienie ich. Zabieg napowietrzy glebę i pozwoli jej odpocząć. Tak, by wiosną była gotowa na kolejne sadzonki.
    Kolejne połacie warto jesienią nawieźć potasem i fosforem, sprawdzi się również wapnowanie. A dla fanów organicznych rozwiązań- kompost.

    Obowiązkowym etapem przygotowań do zimy jest zadbanie o roślinność. Na początek należy pozbyć się wszystkich chwastów, które obniżają jakość plonów. Zabierają sadzonkom miejsce, wodę i sole mineralne, które te czerpią z ziemi. Usuń więc wszystkie możliwe chwasty, by nie przeszkadzały np. drzewkom owocowym.
    Warto zagrabić zalegające liście tak, by nie tworzyły zbitej warstwy na trawniku. Przygotowane w ten sposób podłoże bez problemu przetrwa śniegi i mrozy.

    Gdy to wszystko jest już gotowe, możesz opuścić działkę, czy ogród, udać się do domu i zająć innymi obowiązkami. Co więcej, po takich pracach możesz mieć pewność, że na wiosnę ogród zachwyci i podziękuje nam za poświęcony czas.
    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-12-10 19:04:55 [31.0.43.*] id:1605785  
    Król Forum: Napisał postów [1832], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Na zime trzeba mieć zapas działek :)

    Nick:
    Treść: