• Autor: Judyta
  • Wyświetleń: 3442
  • Dodano: 2020-12-01 / 15:01
  • Komentarzy: 3

  Czy będzie blokada nagród i tzw. trzynastek w budżetówce?

  Czy będzie blokada nagród i tzw. trzynastek w budżetówce?

  (Fot. Archiwum)

  Rządzący zaczynają szukać oszczędności, postanowiono, że należy zablokować część nagród i premii. Zaoszczędzone pieniądze mają być przeznaczone na walkę z koronawirusem.

  Taką dyspozycję wydał resortom minister finansów Tadeusz Kościński. Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego została podjęta w oparciu o przepisy Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Środki zaoszczędzone w ten sposób mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 oraz na pomoc dla przedsiębiorców.

  Media w naszym kraju obiegła zatem informacja, że rząd blokuje wypłaty trzynastej pensji w sektorze budżetowym. Nie jest to jednak prawda.

  Ministerstwo powiadomiło Business Insider Polska, że wypłata tzw. trzynastek w budżetówce, czyli 13 wynagrodzenia, nie jest zagrożona. - Świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w bieżącym roku i będą realizowane również w roku 2021, co wynika z obowiązujących przepisów -czytamy w skierowanym do redakcji piśmie. - Ograniczeniu powinny ulec natomiast wypłaty nagród i premii w roku 2020 w zakresie niewymaganym przepisami prawa. Ostateczne decyzje w tej kwestii mają być jednak podejmowane każdorazowo przez dysponentów poszczególnych części budżetu.

  - Nie potrafimy stwierdzić, jakie to będą kwoty, bo decyzja o tym, czy wstrzymana zostanie wypłata całości środków przeznaczonych na ten cel, czy tylko części minister pozostawił szefom poszczególnych jednostek -mówi Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy MF.

  Ekonomiści zgodnie twierdzą, że prawdopodobnie nie będzie to kwota mająca duże znaczenie dla budżetu kraju, rozumieją jednak potrzebę pozyskiwania oszczędności. Ich zdaniem, przede wszystkim powinniśmy dokładnie przyjrzeć się, jak wydatkowane są duże kwoty.

  W budżetówce jest o ok. 557 tys. etatów -chodzi tu m.in. o urzędników państwowych, prokuratorów, sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości, żołnierzy, celników czy nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez organy administracji rządowej.

  Do sfery budżetowej, której fundusz płac ma być zamrożony, nie są wliczane stanowiska, które podlegają pod samorządy, czyli na przykład większość zatrudnionych w edukacji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na początku 2020 roku, w sektorze publicznym zatrudnionych było 2,95 mln osób.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-01 16:14:51 [89.64.46.*] id:1605375  
  pinoczet: Napisał postów [202], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  Ogólnie to osoby z budżetówki powinny byc wyłączone z głosowania w wyborach

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-12-02 10:13:10 [217.173.195.*] id:1605418  
  wojtasoks: Napisał postów [5323], status [VIP] Reputacja
  Tak samo osoby z OQ poniżej 80 i nie płacące podatków.
  2020-12-01 17:57:16 [185.117.85.*] id:1605382  
  jarekzopola: Napisał postów [950], status [stały bywalec] Reputacja
  jedno jest pewne od koryta sobie nie odejma !!! a cala kase ktora jest potrzebna na walke z covidem to skroja od suwerena w postaci nowych podatkow, podniesienia cen pradu,gazu,wody,oplat parkingowych, i h.. go wie co jeszcze wymysla :)

  Nick:
  Treść: