• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 1503
    • Dodano: 2020-11-29 / 12:18
    • Komentarzy: 0

    Pokonał koronawirusa, teraz oddaje osocze

    (Oleski policjant starszy aspirant Dariusz Morawski, który przebył zakażenie COVID-19 oddał osocze, aby wspomóc osoby, które nadal walczą z tą chorobą)

    Oleski policjant starszy aspirant Dariusz Morawski, który przebył zakażenie COVID-19 oddał osocze, aby wspomóc osoby, które nadal walczą z tą chorobą. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta przechodzącego zakażenie i w ten sposób mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami. Oddaj osocze i uratuj zdrowie i życie drugiemu człowiekowi!

    Starszy aspirant Dariusz Morawski służy w Wydziale Kryminalnym oleskiej komendy, gdzie na co dzień zajmuje się dochodzeniami. Po tym jak sam przebył zakażenie koronawirusem, ani przez chwilę nie wahał się z decyzją pomocy zakażonym. Kiedy tylko spełnił warunki dawcy - postanowił oddać osocze. Darek wcześniej pomagał już potrzebującym, ponieważ tak jak wielu oleskich policjantów jest honorowym krwiodawcą.

    26 listopada, policjant z Olesna "zameldował się" w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa I krwiolecznictwa w Opolu, gdzie oddał osocze. Jak sam stwierdził to tylko 40 minut, a satysfakcja z tego, że można uratować czyjeś życie...BEZCENNA !

    Osocze może zostać pobrane od osób, które:

    - spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741)

    - przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:

    - 28 dni od zakończenia objawów;
    - 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
    - są w wieku 18-65 lat;
    - w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

    Rekomendujemy wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".