• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1188
  • Dodano: 2020-11-29 / 12:18
  • Komentarzy: 0

  Pokonał koronawirusa, teraz oddaje osocze

  Pokonał koronawirusa, teraz oddaje osocze

  (Oleski policjant starszy aspirant Dariusz Morawski, który przebył zakażenie COVID-19 oddał osocze, aby wspomóc osoby, które nadal walczą z tą chorobą)

  Oleski policjant starszy aspirant Dariusz Morawski, który przebył zakażenie COVID-19 oddał osocze, aby wspomóc osoby, które nadal walczą z tą chorobą. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta przechodzącego zakażenie i w ten sposób mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami. Oddaj osocze i uratuj zdrowie i życie drugiemu człowiekowi!

  Starszy aspirant Dariusz Morawski służy w Wydziale Kryminalnym oleskiej komendy, gdzie na co dzień zajmuje się dochodzeniami. Po tym jak sam przebył zakażenie koronawirusem, ani przez chwilę nie wahał się z decyzją pomocy zakażonym. Kiedy tylko spełnił warunki dawcy - postanowił oddać osocze. Darek wcześniej pomagał już potrzebującym, ponieważ tak jak wielu oleskich policjantów jest honorowym krwiodawcą.

  26 listopada, policjant z Olesna "zameldował się" w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa I krwiolecznictwa w Opolu, gdzie oddał osocze. Jak sam stwierdził to tylko 40 minut, a satysfakcja z tego, że można uratować czyjeś życie...BEZCENNA !

  Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  - spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741)

  - przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:

  - 28 dni od zakończenia objawów;
  - 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
  - są w wieku 18-65 lat;
  - w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

  Rekomendujemy wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".