• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2270
  • Dodano: 2020-11-27 / 17:33
  • Komentarzy: 0

  Masz ją w lodówce? Ta koperta może pomóc ratownikom uratować Twoje życie

  Masz ją w lodówce? Ta koperta może pomóc ratownikom uratować Twoje życie

  (Fot. UMWO)

  W kopercie znajduje się karta, którą możemy uzupełnić o informacje o swoim stanie zdrowia. W przypadku zagrożenia życia może to usprawnić pracę ratowników medycznych, a w niektórych przypadkach nawet uratować życie.


  Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przygotował 20 tys. takich kopert, które trafiają już do najbardziej potrzebujących osób w regionie.

  Kampania skierowana jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Taki pakiet powinien być przechowywany w lodówce, czyli w miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.

  - Czasami przyjeżdżając do pacjentów, którzy mieszkają sami, musimy wyważyć drzwi i wejść siłowo - tłumaczy Robert Czochara z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. - Nie ma czasu na to, żeby szukać informacji o stanie zdrowia poszkodowanego w jakichś dokumentach czy numerów telefonów do bliskich. Liczy się wtedy każda minuta.

  Jednak taką kopertę powinny mieć nie tylko osoby starsze, ale właściwie każdy, bez względu na wiek. - Szczególne, gdy mieszkamy sami - podkreśla Robert Czochara. Niestety wciąż zbyt mało osób wie, jaką rolę spełnia "Koperta życia", a przydaje się, gdy pacjent jest nieprzytomny.

  - Na przykład ostatnio w Tarnowie Opolskim przyjechaliśmy do pacjentki, która straciła przytomność oraz dużo krwi - wspomina Czochara. - Nie byliśmy w stanie uzyskać od niej jakichkolwiek informacji. Nie było też z nią bliskich, których mogliśmy zapytać o to, co się wydarzyło. Szkoda, że w lodówce nie było takiej koperty. Na pewno usprawniłaby naszą akcję.

  "Koperta życia" powinna zawierać zbiór najważniejszych informacji o stanie zdrowia jej właściciela: dane osobowe, grupę krwi, listę przebytych chorób, wszelkich uczuleń, przyjmowanych leków (ich nazwy oraz dawki), dane lekarza prowadzącego oraz kontakt do najbliższych.

  - Jeżeli pacjent jest uczulony na jakieś lekarstwa, to taka informacja też powinna się tam znaleźć - wyjaśnia Robert Czochara. - Czasami zamiast pomóc, możemy po prostu zaszkodzić.

  Formularz najlepiej wypełnić drukowanymi literami lub na komputerze. Następnie umieszcza się go w kopercie oraz w woreczku foliowym z zapięciem strunowym. Tak przygotowaną kopertę można włożyć do lodówki.

  - Na lodówce warto przyczepić specjalny magnes, z informacją, że w jej wnętrzu znajdziemy "Kopertę życia" - dodaje Czochara. - Można jednak nawet napisać na zwykłej kartce nazwę tej akcji i to też będzie dla nas komunikat.

  Wciąż jednak inicjatywie potrzebna jest promocja, dlatego ważne jest, by dotrzeć z informacją o niej do jak największej liczby osób. - Powinniśmy rozmawiać z bliskimi na ten temat - podkreśla Czochara. - Możemy wspólnie wypełnić formularz i umieścić go w lodówce. Niestety, ja w swojej pracy jeszcze nie miałem okazji, żeby skorzystać z takiej koperty. W sytuacjach, gdy była potrzebna, po prostu nie było jej w domu.

  Co trzeba zrobić, by skorzystać z tej inicjatywy? - Można zapytać o kopertę w swojej przychodni - wyjaśnia Robert Czochara. - Niektóre apteki również rozprowadzają takie formularze. Warto sprawdzić, czy nasz urząd gminy nie przystąpił do tej akcji. Można też po prostu samemu spisać te informacje na kartce i włożyć do koperty i woreczka foliowego, a następnie schować do lodówki.

  Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że ograniczenia związane z epidemią to niezwykle trudny czas dla tych, którzy dbają o nasze zdrowie, ratują nasze życie. - Dziś niezwykle ważne jest to, aby maksymalnie skrócić czas interwencji ratowników medycznych i ograniczyć ich bezpośredni kontakt z chorym. Możemy w tym pomóc, m.in. właśnie przez koperty życia.

  Dlatego w ramach projektu "OPOLSKIE przeciw COVID-19" urząd marszałkowski przygotował 20 000 sztuk takich kopert. Będziemy je przekazywać mieszkańcom przez gminne, miejskie oraz miejsko-gminne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje senioralne - informuje marszałek.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".