• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1764
  • Dodano: 2020-11-25 / 14:07
  • Komentarzy: 4

Małgorzata Besz-Janicka przed sądem za zorganizowanie nielegalnego spaceru 3 maja

 
 
Małgorzata Besz-Janicka przed sądem za zorganizowanie nielegalnego spaceru 3 maja
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

Małgorzata Besz-Janicka - przewodnicząca zarządu regionalnego Komitetu Obrony Demokracji w Opolu stanęła przed sądem oskarżona o nawoływanie do nielegalnych protestów. Opolanka uczestniczyła w "spacerze konstytucyjnym".


Przed Sądem Rejonowym w Opolu toczy się sprawa przewodniczącej zarządu regionalnego KOD, której zarzuca się nawoływanie do nielegalnego zgromadzenia. Opolanka informacje o wydarzeniu zamieściła na profilu społecznościowym.

Z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbył się spacer na Placu Wolności. Do wydarzenia przyłączyło się kilkadziesiąt osób, które manifestowały niezadowolenie z powodu m.in. wyborów kopertowych, które rząd zaplanował na 10 maja.

- To represje i szykany, które przypominają ponure czasy komuny. Sprawa dotyczy spacerów 3-maja. Tym razem przez pandemię nie organizowaliśmy zgromadzeń i spotkań. To był czas niedługo po tym, jak pozwolono wychodzić na spacery. Napisałam na Facebooku, że wychodzę na spacer. Spotkaliśmy się w maseczkach, z zachowaniem odległości. Pokazaliśmy, że nie zgadzamy się na to co wyprawia władza z naszą demokracją - mówi Besz-Janicka.

Policja stwierdziła, że złamane zostało obowiązujące prawo. Jednocześnie podczas odczytywania notatki przed sądem nie dało się odczuć żadnych uchybień. Małgorzata Besz-Janicka według policji naruszyła przepisy wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia dotyczące zakazu organizowania zgromadzeń. Warto dodać, że podczas samego trwania wydarzenia nie wystawiono żadnego mandatu.

Świadek zdarzenia, policjant przyznał przed sądem, że nie pamięta co wydarzyło się tego dnia. - Przechodząc koło ulicy Krakowskiej zauważyłem około 25 osób. Były rozproszone, zachowywały wymagany dystans. Jedna z kobiet miała kartkę z napisem Konstytucja. Nie widziałem, aby ktoś z nich nie miał maseczki czy nie zachowywał wymaganego dystansu - zeznawał świadek podczas przesłuchania przygotowawczego. Dodał, że w rozmowie z kobietą usłyszał, że wyszła na spontaniczny spacer.

- Myślę, że w tej sprawie wcale nie powinniśmy się spotkać na sali sądowej. Jestem młodym człowiekiem i wydawało mi się, że nigdy nie dożyję takich czasów, w których będę musiał bronić w tego typu sprawie. Jeśli ogranicza się konstytucyjną wolność zgromadzeń, powinno się to zrobić aktem rangi ustawy, a nie rozporządzenia. Co więcej, tej wolności w taki sposób ograniczyć nie było wolno - mówi obrońca oskarżonej, mecenas Jacek Różycki.

Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony 8 grudnia.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-11-25 18:27:00 [217.173.204.*] id:1605126  
win1: Napisał postów [96], status [rozkręca się] Reputacja
Oto polskie sądy bardzo prosta sprawa powinna byc juz umozona na tej wokandzie to nie trzeba az prawie 2 tygodni na wyrok. A zapomnialem trzeba wyslac zapytanie do brukseli i czekac na odpowiedz to tak dlugo potrwa az 2 tygodnie Moje stanowcze zdanie Sedziowie to tępaki.
[-4]

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-11-26 08:41:37 [217.173.195.*] id:1605166  
wojtasoks: Napisał postów [4301], status [VIP] Reputacja
A znasz procedury sądowe? Wiesz jak to wygląda? Bo pierdzielisz jak pisowiec, złe sądy. Ich naprawa według rządzących ma polegać na zmianie ludzi na swoich. Procedur i wielu bzdurnych przepisów Ziobro nie rusza, a one mogły by przyspieszyć postępowania.
2020-11-25 17:52:23 [185.117.85.*] id:1605120  
jarekzopola: Napisał postów [851], status [rozpisany/na] Reputacja
czyzby ostatni uczciwy policjant ??? tacy zaraz wygina !!! ludziska ratujmy ginacy gatunek wstawmy sie za nim bo zapewne juz jest zwolniony

Nick:
Treść:
2020-11-25 16:08:08 [83.7.91.*] id:1605108  
devilopole: Napisał postów [393], status [pismak] Reputacja
Mam tylko nadzieję , że sąd okaże się normalny i umorzy tę szopkę.
[1]

Nick:
Treść: