• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1277
  • Dodano: 2020-11-26 / 07:54
  • Komentarzy: 2

  Śmieci "covidowe". Czy maseczki, fartuchy, rękawiczki powinny trafiać do kosza?

  Śmieci "covidowe". Czy maseczki, fartuchy, rękawiczki powinny trafiać do kosza?

  (Fot. Archiwum)

  Ekolodzy alarmują, że covidowe śmieci płyną już w morzach. W dobie pandemii koronawirusa należy pamiętać o podstawowych zasadach związanych z środkami higieny osobistej, aby takimi odpadami nie stwarzać zagrożenia dla siebie i dla innych.


  Wprowadzanie szkodliwych substancji do powietrza, wód i gleb, oprócz negatywnego wpływu na kondycję przyrody, ekosystemów, to bezpośrednie zagrożenia zdrowia ludzi. Tak samo niebezpieczne mogą okazać się "covidowe" śmieci. Ekolodzy alarmują, że tony maseczek i innych "śmieci 2020 roku" trafia do rzek i mórz.

  Nie da się ukryć, że kwarantanna, choroba czy praca zdalna powoduje, że produkujemy więcej śmieci. Z uwagi na pandemię koronawirusa, śmieci które wytwarzamy mogą stanowić duże zagrożenie dla środowiska i nas samych. Mowa tu głównie o maseczkach, kombinezonach, rękawiczkach czy lekach.

  - To wszystko razem tworzy jeden wielki "covidowy odpad", który pogłębia narastającą od lat śmieciową katastrofę. Obecnie co roku do mórz i oceanów trafia od 9 do 11 milionów ton plastikowych odpadów. W trakcie covidu szacuje się, że takich odpadów, które wynikają ze zmiany naszego trybu życia, środków bezpieczeństwa będzie nawet do 30 milionów ton - mówi w rozmowie z Polska i Świat ekspertka ds. recyklingu Julia Wizowska.

  To katastrofa, która może skutkować nie tylko skażeniem wód, ale także zainfekowaniem zwierząt tam żyjących, a nawet przeniesieniem substancji do organizmu człowieka podczas konsumpcji. Dlatego tak ważna jest świadoma segregacja śmieci ale też unikanie używania jednorazówek. - To kwestia budowy ekologicznej świadomości. Warto więc zamiast jednorazówek używać maseczek wielokrotnego użytku, zużyte środki ochrony osobistej nie umieszczać w miejscu przeznaczonym na "plastik" ale w odpadach zmieszanych - dodaje Wizowska.

  Ekolodzy dodają też, że małe gesty mają wielkie znaczenie. Pozbywając się jednorazowych maseczek warto odciąć lub przeciąć gumki, ponieważ w przypadku złego ulokowania odpadów (z różnych okoliczności) możemy uratować zwierzęta przed zaplątaniem się w maseczkę.

  Ważne również, aby po każdym wyrzuceniu odpadów higieny osobistej dokładnie umyć ręce mydłem i ciepłą wodą, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Przedstawiciele firmy odbierającej odpady zalecają także, aby osoby zakażone koronawirusem przed wrzuceniem go do pojemnika worek oznaczyły literą "C", co dla odbierających odpady będzie informacją, że w środku mogą znajdować się niebezpieczne odpady.

  W przypadku choroby, zaleca się także odczekanie 72 godzin przed wyruszeniem z odpadami do śmietnika.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-11-26 18:51:50 [31.0.86.*] id:1605184  
  Król Forum: Napisał postów [1501], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  U nols na wsi to hajcujemy w cyntralnym śmieciami. Tak jest eko.

  Nick:
  Treść:
  2020-11-26 10:17:52 [94.254.152.*] id:1605169  
  tippmann: Napisał postów [6913], status [VIP] Reputacja
  śmieci do śmieci czyli na wiejską

  Nick:
  Treść: