• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1702
  • Dodano: 2020-11-17 / 08:30
  • Komentarzy: 0

  Budżet Opola na 2021 rok nie będzie rekordowy. Przewiduje jednak wyczekiwane inwestycje

  Budżet Opola na 2021 rok nie będzie rekordowy. Przewiduje jednak wyczekiwane inwestycje

  (Fot. Dżacheć)

  Najnowszy budżet miasta Opola jest dwukrotnie wyższy niż w pierwszym roku prezydentury Arkadiusza Wiśniewskiego, jednak już nie rekordowy.


  Budżet miasta Opola na 2021 rok wynosi 1.351,5 mln zł. To jeden z 25-26 największych budżetów w Polsce, jednak jest on niższy niż ten na 2020 rok, który wynosił niemal 1,5 miliarda złotych.

  - Perspektywy są trudne, bo sytuacja jest niepewna, głównie oczywiście z powodu pandemii - mówił podczas konferencji prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Stworzyliśmy projekt budżetu, który ma charakter konserwatywny, by realnie był możliwy do wykonania, ale jeśli okoliczności będą sprzyjać, z pewnością w ciągu roku go skorygujemy. Jesteśmy w gronie 25-26 miast o najwyższym budżecie, więc jest się czym pochwalić. Nie chcemy jednak obiecywać gruszek na wierzbie - dodał.

  Wydatki na inwestycje przewidziane w budżecie miasta na przyszły rok to niemal 350 mln zł. Dla porównania, w 2015 roku było to raptem 71 mln zł, a w roku 2020 pół miliarda złotych.

  28 milionów złotych pochłonie jeszcze z budżetu miasta budowa centrum przesiadkowego Opole Główne, z kolei na Opole Wschodnie zdecydowano przeznaczyć ponad 100 milionów złotych.

  W nadchodzącym roku 47 milionów złotych Urząd Miasta przeznaczy na kontynuację prac przy wznoszącym się Centrum Usług Publicznych przy ulicy rotmistrza Witolda Pileckiego. To samo dotyczy budowy hali sportowej po dawnym Cieplaku, która ma być zakończona jesienią przyszłego roku. Na jej prace zaplanowano wydatek rzędu prawie 6,5 mln zł. - Najfajniejsze są inwestycje dla ludzi i ta jest właśnie taka. Ten obiekt będzie służył nam wszystkim - zapewnia prezydent.

  W projekcie budżetu zaplanowano także ponad 4 mln zł na Opole Zachodnie (Opole zachodnie to kolejna lokalizacja, która doczeka się centrum przesiadkowego. Zaraz po centrum przesiadkowym Opole Wschodnie ruszą prace po zachodniej stronie miasta).

  Zapowiedziano też wsparcie dla Wód Polskich przy przebudowie polderu Żelazna. Na ten cel w budżecie widnieje kwota blisko 16 mln zł.

  Zmieniał się będzie również krajobraz na rewitalizowanej Kamionce Piast. Wartość tej inwestycji wynosi niespełna 14 mln zł, z czego niemal 10 mln zł zaplanowano w 2021 roku. - Powstanie tam miejsce rekreacyjne, którego w tej części miasta bardzo brakuje - zapewnia prezydent.

  Wielu Opolan czeka na pierwsze wbicie łopaty w związku z obiecywaną budową aquaparku. W budżecie na przyszły rok przeznaczono milion złotych na projekt inwestycji.

  Kolejne 5 milionów przeznaczone zostanie na przedszkole w dzielnicy Malinka, 4,5 mln zł na budowę sali gimnastycznej w PSP 11, boiska w PLO nr 1 (700 tys. zł) czy świetlicy na Malinie (621.820 tys. zł). Kontynuowany też będzie program rozwoju placów zabaw, na który w przyszłym roku przewidziano ponad 1.650 mln zł. Jedną z top inwestycji w skali kraju ogłoszono niedawno opolski program "Czyste powietrze", który będzie kontynuowany. Na dotacje celowe zarezerwowano w przyszłym roku 2,6 mln zł.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".