• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 5873
  • Dodano: 2020-11-14 / 18:46
  • Komentarzy: 0

  8 jednostek OSP z Opolszczyzny włączono do KSRG

  8 jednostek OSP z Opolszczyzny włączono do KSRG

  (Fot. Archiwum)

  Aż 8 jednostek OSP z Opolszczyzny zasili Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Oznacza to, że dołączone jednostki od 1 stycznia 2021 roku będą wysyłane do akcji tak samo, jak strażacy zawodowi.


  W listopadzie 2020 roku komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak rozpatrzył pozytywnie wnioski jednostek ochrony przeciwpożarowej o włączenie do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Wśród 176 jednostek ochrony przeciwpożarowej, które zostaną włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jest 8 Ochotniczych Straży Pożarnych z Opolszczyzny.

  Na liście znalazły się OSP Wysoka z gminy Leśnica, OSP Źlinice-Boguszyce z gminy Prószków, OSP Jarnołtówek z gminy Głuchołazy, OSP Karłowice z gminy Popielów, OSP Niwica z gminy Nysa, OSP Dalachów z gminy Rudniki oraz OSP Łukowice Brzeskie z gminy Skarbimierz.

  Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy rozpoczął swoje działanie w Polsce w 1995 roku. Jego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne.

  Do systemu może zostać włączona jednostka, która posiada co najmniej dwa średnie lub ciężkie samochody pożarnicze, wyszkolonych ratowników w liczbie zapewniającej pełną obsadę co najmniej dwóch samochodów pożarniczych.

  Ponadto jednostka KSRG musi mieć skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania, powinna tez posiadać urządzenia łączności w sieci radiowej na potrzeby działań ratowniczych. Jednostka taka musi tez pozostawać w stałej gotowości do podjęcia działań ratowniczych.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".