• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1864
  • Dodano: 2020-11-14 / 08:17
  • Komentarzy: 3

  207 milionów zł dofinansowania na budowę obwodnicy Kędzierzyna-Koźla

  207 milionów zł dofinansowania na budowę obwodnicy Kędzierzyna-Koźla
   <i>(Fot. GDDKiA)</i>

  (Fot. GDDKiA)

  Ponad 14-kilometrowa obwodnica Kędzierzyna-Koźla będzie miała dwa, a na niektórych odcinkach trzy pasy ruchu, Jej budowa ma potrwać dwa lata.


  Na budowę ponad 14-kilometrowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla pozyskano 207 milionów złotych unijnego dofinansowania. Nową drogą pojedziemy za około dwa lata.

  - Polski rząd inwestuje w budowę obwodnic, ponieważ nie tylko skracają czas przejazdu kierowców przez miasta, ale co ważne, poprawiają bezpieczeństwo i warunki życia mieszkańców. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dofinansowało inwestycje w Kędzierzynie-Koźlu z Funduszy Europejskich. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 207 mln zł ze środków unijnych. Pozostałą cześć kwoty uzupełnią pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

  Zasadniczym celem inwestycji jest stworzenie dogodnego ciągu komunikacyjnego, głównie dla pojazdów ciężkich, który umożliwi przeniesienie ruchu tranzytowego (w tym ruchu pojazdów przewożących niebezpieczne substancje chemiczne z zakładów chemicznych zlokalizowanych na terenach przemysłowych Blachownia Holding SA w Kędzierzynie-Koźlu) z dotychczasowego odcinka drogi krajowej Nr 40 Kędzierzyn-Koźle - granica województwa opolskiego / śląskiego, przebiegającego w bezpośrednim sąsiedztwie licznej zabudowy mieszkaniowej a w szczególności wąskie ulice miejscowości Sławięcice i Ujazd.

  - Obwodnica umożliwi przeniesienie ruchu tranzytowego z miasta. Po jej oddaniu, z ulic zniknie transport niebezpiecznych materiałów z zakładów chemicznych, zlokalizowanych na terenach przemysłowych w Kędzierzynie-Koźlu - dodaje wiceminister Waldemar Buda.

  W ramach inwestycji powstanie 18 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie województwa opolskiego i śląskiego, na terenie gmin Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec. Zakończenie inwestycji zaplanowano na czwarty kwartał 2022 roku.

  Zadanie jest przewidziane do współfinansowania ze środków pochodzących z Unii Europejskiej oraz ze środków będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Umowa o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) została zawarta pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-11-14 16:24:44 [89.67.13.*] id:1604569  
  DonPedro69: Napisał postów [6361], status [VIP] Reputacja
  Wielkie mi halo! Za poprzednich rządów to się budowało! :D

  Nick:
  Treść:
  2020-11-14 09:08:25 [5.173.64.*] id:1604556  
  Król Forum: Napisał postów [1344], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Widoki będą mogły szybciej do Opola dojechać.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-11-14 09:09:00 [5.173.64.*] id:1604557  
  Król Forum: Napisał postów [1344], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Wsioki miało być