• Autor: Judyta
  • Wyświetleń: 3944
  • Dodano: 2020-11-03 / 20:30
  • Komentarzy: 3

  Czy warto kupić, albo wynająć mieszkanie w czasach epidemii koronawirusa?

  Czy warto kupić, albo wynająć mieszkanie w czasach epidemii koronawirusa?

  (Fot. Dżacheć)

  Czas pandemii koronawirusa to dla nas wszystkich okres wielu niewiadomych. Nasze życie zwolniło w wielu dziedzinach, ale niektórych rzeczy nie zatrzymamy i nie poczekamy na lepsze czasy. Co jeśli potrzebujemy nowego mieszkania?

  Dobrze wiemy, że Opole jest miastem studenckim. W październiku rozpoczął się nowy semestr studiów, a młodzi ludzie rozpoczynający dorosłe życie muszą mieć gdzie mieszkać. Mimo pandemii swojego miejsca na ziemi szukają młode małżeństwa, rodziny, pracownicy.. wszyscy.

  Mimo problemów społecznych w naszym mieście nie brakuje ofert wynajmu, czy sprzedaży. Dla studentów są jeszcze wolne miejsca w akademikach największych opolskich uczelni, a ceny nie odbiegają znacząco od tych ubiegłorocznych. Dla przykładu, jak dowiedziałam się od rzecznika UO: Ze względu na sytuację epidemiczną Uniwersytet Opolski udostępnia miejsca w domach studenckich wyłącznie dla swoich studentów.

  Obecnie dostępne są pokoje 2- i 3-osobowe oraz jeśli student wyrazi taką chęć, ma możliwość zamieszkać w pokoju dwuosobowym samemu. Opłata za zakwaterowanie w akademikach UO wynosi od 320 zł do 585 zł i jest uzależniona od domu studenta oraz ilość osób współzamieszkujących dany pokój.

  Podobnie wygląda sytuacja z wynajmem mieszkań. Ofert nie brakuje, oczywiście zdarzają się mocno zawyżone ceny- ale takie sytuacje miały już miejsce wcześniej. Można jednak znaleźć przytulny kąt w przystępnej cenie. Kiedy dobrze poszukamy średniej wielkości mieszkanie dwupokojowe powinniśmy znaleźć w cenie 1500-1600 złotych miesięcznie. Do tej ceny musimy oczywiście doliczyć opłaty.

  Nieco inaczej wygląda rynek nieruchomości na sprzedaż. Z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski (sierpień 2020) jasno wynika, że, jeśli chodzi o Opole, to ceny nowo postawionych mieszkań nieco spadły w drugim kwartale tego roku. I to się zgadza, na portalu OLX takie mieszkanie poza centrum miasta można znaleźć już za nieco ponad 4 tysiące złotych za metr kwadratowy.

  Jeśli chodzi zaś o nieruchomości z rynku wtórnego- ich cena wzrosła. Wynosi w zależności od stanu i wyposażenia mieszkania około 5,5-6,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Względem innych dużych polskich miast był to wzrost dosyć znaczny.

  Nie wiemy jednak, czy będzie to stały trend.

  Mimo to zainteresowanie kupnem i wynajmem w Opolu nie gaśnie i utrzymuje się na zadowalającym poziomie, co miejmy nadzieję, uchroni nas przed zapowiadanym przez niektórych kryzysem.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-11-03 20:55:42 [31.60.32.*] id:1603950  
  liberty: Napisał postów [2740], status [Szycha] Reputacja
  Nie wiem czy warto teraz kupować mieszkania jeśli idzie nowy światowy komunizm czyli : reset dlugow za oddanie własności na rzecz państwa i "wyszczepienie" gownem The Billa G a w zamian nie pójdziecie do "izolatorium" które bardziej wyglada jak obóz koncentracyjny i dostaniecie "dochód gwarantowany"... Wyborcom PIS taki deal sie napewno spodoba bo i tak własnościowych mieszkan nie maja a pracowac nie zamierzają...Kto nie wierzy niech poczyta o tym co zamierzają zrobic w Kanadzie a co przyjdzie szybko do Polski...

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-11-04 11:09:35 [217.173.195.*] id:1603975  
  wojtasoks: Napisał postów [5428], status [VIP] Reputacja
  Ostatnio pisałeś, że to w USA mają robić te izolatoria.
  2020-11-03 21:33:28 [178.252.17.*] id:1603951  
  PauloOp23: Napisał postów [3602], status [VIP] Reputacja
  Nie nie warto. Mamy tyle mostów i ławek że jest gdzie nocować. Temat kiepski. Jeśli ktoś potrzebuje to musi wynająć lub kupić.

  Nick:
  Treść: