• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1922
  • Dodano: 2020-10-28 / 08:00
  • Komentarzy: 3

  W obliczu drugiej fali pandemii rząd zapowiedział dalsze wsparcie przedsiębiorców

  W obliczu drugiej fali pandemii rząd zapowiedział dalsze wsparcie przedsiębiorców

  (Fot. gov.pl)

  Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł.


  Na ten cel rząd chce przeznaczyć ponad 1,8 mld zł. Rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które pomogą uratować polskie przedsiębiorstwa i miejsca pracy. Szacuje się, że Tarcza Branżowa pomoże ok. 200 tys. firm oraz 372 tys. pracownikom.

  "Wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami zostaną objęte naszym programem wsparcia" - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. "Przedstawione dziś rozwiązania dotyczą listopada, ale jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie podejmiemy decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień i kolejne miesiące" - wyjaśnił szef rządu.

  W ramach Tarcz Antykryzysowej i Finansowej do polskich przedsiębiorców i pracowników trafiło w ostatnich miesiącach niemal 150 mld zł. Dzięki temu zastrzykowi firmy mogły lepiej przejść przez kryzys, a Polacy zachowali miejsca pracy.

  W obliczu drugiej fali pandemii rząd zapowiedział dalsze wsparcie przedsiębiorców. Tym razem pomoc przeznaczona jest dla konkretnych branż.

  O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy z branż:

  - gastronomicznej,
  - rozrywkowej (estradowej, targowej, fotograficznej, filmowej),
  - dbającej o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja),
  - sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary).

  W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na dobrze znane instrumenty wsparcia. Wśród nich znajdują się:

  zwolnienie ze składek ZUS (za listopad)
  - w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% rok do roku;

  świadczenie postojowe (za listopad)
  - w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;

  mała dotacja w wysokości 5 tys. zł
  - w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;

  Pracownicy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł. Rozwiązanie zostanie wprowadzone stosownym rozporządzeniem.

  Oprócz tego wydłużona zostanie możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.

  Do tej pory przedsiębiorstwa z branż gastronomicznej, rozrywkowej, sportowej i sprzedaży detalicznej również były objęte rządowym wsparciem. W ramach Tarczy Finansowej PFR do 60 tys. firm działających w tych sektorach trafiło 7,9 mld zł. Natomiast w ramach Tarczy Antykryzysowej z tytułu zwolnień z ZUS-u i wypłat postojowego firmy te zyskały 2,9 mld zł.

  Szacuje się, że z nowych instrumentów skorzysta 200 tys. firm, zatrudniających ponad 370 tys. pracowników. Koszt wsparcia wyniesie ponad 1,8 mld zł.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-10-28 17:17:44 [185.117.85.*] id:1603580  
  jarekzopola: Napisał postów [950], status [stały bywalec] Reputacja
  rzad dzieli rowno - sobie wszystko innym gowno

  Nick:
  Treść:
  2020-10-28 08:51:47 [89.144.207.*] id:1603555  
  arta26: Napisał postów [1446], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  To co oferują jest dla 10% pracujących. A pozostali?

  Nick:
  Treść:
  2020-10-28 08:30:08 [212.106.161.*] id:1603550  
  Palnik Dekarski: Napisał postów [210], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  No ok, a co z innymi branżami? Nie tylko te wymienione odczuwają efekty pandemii... Kredyty/leasingi/ubezpieczenia pracowników same się nie zapłacą a banki coraz mniej chętne są do udzielania kredytów... Taką tarczę możecie sobie sami wiecie gdzie wsadzić

  Nick:
  Treść: