• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2530
  • Dodano: 2020-10-21 / 17:10
  • Komentarzy: 0

  Miałeś obniżone wynagrodzenie a przez to niższy zasiłek? Teraz możesz dostać rekompensatę

  (Fot. Archiwum)

  Jeśli pracodawca obniżył twój etat lub wprowadził mniej korzystne warunki zatrudnienia w związku z tarczą antykryzysową, to mogłeś przez to dostawać niższy zasiłek. Teraz możesz go przeliczyć na nowo.


  W ostatnich miesiącach z powodu pandemii COVID-19, wielu pracowników pobierało zasiłki na opiekę nad dziećmi lub zasiłki chorobowe. Jednocześnie pracodawcy korzystali z rozwiązań tarczy antykryzysowej, na przykład zmniejszając pracownikom wymiar etatu, co odbijało się na ich wynagrodzeniach. Okrojone pensje przełożyły się na niższą wysokość wypłacanych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa czyli zasiłków opiekuńczych, chorobowych i macierzyńskich.

  Zasiłki do ponownego przeliczenia

  Od 9 października obowiązują przepisy, które naprawiają tę sytuację. Niższe zasiłki, obliczone na podstawie uboższego wynagrodzenia w związku z COVID-19, można teraz na nowo przeliczyć z zastosowaniem wynagrodzenia, które obowiązywało przed zmianą czasu pracy.

  - Świadczenie będzie można przeliczyć na takiej samej zasadzie, jak wcześniejsze, sprzed zmniejszenia etatu. Dotyczy to osób, którym pracodawcy na podstawie tarczy antykryzysowej obniżyli wymiar czasu pracy lub wprowadzili mniej korzystne warunki zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku. Przeliczenie jest możliwe, jeśli między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo gdy ta przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Co zrobić?

  Żeby otrzymać wyrównanie świadczenia, trzeba złożyć wniosek u płatnika zasiłku. Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy. Pozostałe osoby składają wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

  - Nie ma gotowego formularza bądź wzoru wniosku o wyrównanie konkretnego zasiłku. Wystarczy napisać, że jako świadczeniobiorca występuję o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, niższego w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy - Sebastian Szczurek z ZUS.

  Jeżeli wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, to wniosek można przesłać przez Internet, z pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie www.zus.pl jest instrukcja, jak to zrobić przy pomocy formularza ZAS-58. ZUS poprosi pracodawcę o potwierdzenie, że zmniejszenie etatu nastąpiło na podstawie przepisów ustawy o COVID-19. Wniosek można także złożyć u swojego pracodawcy, który powinien jak najszybciej przekazać ten wniosek do ZUS, z informacją, że obniżenie etatu było związane z COVID-19. Pracodawca może również skorzystać z formularza ZAS-58 na PUE ZUS, dołączając do niego skan wniosku.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".