• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1473
  • Dodano: 2020-10-21 / 08:05
  • Komentarzy: 2

  Zabytkowy kościół w Lewinie Brzeskim odzyska blask

  Zabytkowy kościół w Lewinie Brzeskim odzyska blask

  (UMWO)

  W kościele poewangelickim w Lewinie Brzeskim podpisano umowę na jego remont. Prace zostaną dofinansowane z funduszy unijnych, przekazanych gminie przez urząd marszałkowski.

  Projekt "Ochrona dziedzictwa kulturowego budynku zabytkowego kościoła poewangelickiego" wart jest ponad 926 tysięcy złotych, a jego dofinansowanie unijne wyniesie 300 tysięcy złotych.

  - Dzięki temu chcemy wykonać remont konstrukcji dachowej, wymienić pokrycie dachu oraz wyremontować XVII-wieczne dwukondygnacyjne, drewniane empory, znajdujące się wzdłuż bocznych ścian nawy - informuje burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. Warto przypomnieć, że poewangelicki kościół pw. Św. Piotra i Pawła to najstarszy i najcenniejszy zabytek w Lewinie Brzeskim, pochodzący z XIV wieku. Pierwotnie zbudowany w stylu gotyckim, rozbudowany około 1500 roku w stylu renesansowym. Kościół ma ciekawą, prostokątną bryłę z kwadratową wieżą w narożniku. Najstarsza część budowli to wieża i przyległe do niej prezbiterium.

  Budynek od lat 70-tych XX wieku nie był użytkowany i niszczał. Dopiero w 1998 roku parafia ewangelicka w Brzegu przekazała obiekt w formie użyczenia Gminie Lewin Brzeski, aby zapobiec jego dalszej dewastacji. Dziś obiekt jest już własnością Gminy, a stałą opiekę nad zabytkiem sprawuje młodzież szkolna. - Przejmując kościół gmina, z pełną świadomością, przejęła odpowiedzialność za jego losy - mówi burmistrz.

  Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, który podpisywał umowę z burmistrzem wyraża nadzieję, że dzięki pieniądzom unijnym choć w części uda się doprowadzić kościół do dawnej świetności. - W dofinansowaniu zadań, związanych z ochroną zabytków zawsze przyświeca nam myśl, żeby wydawane pieniądze służyły ludziom, którzy chętniej będą odwiedzać te obiekty, będą z nich korzystać - podkreśla.

  W tym ostatnim naborze RPO, dotyczącym ochrony dziedzictwa kulturowego, udało się dofinansować jedenaście projektów, związanych z ochroną podobnych zabytków w całym regionie - otrzymały one w sumie ponad 3 miliony 236 tysięcy złotych dofinansowania z UE.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-10-21 18:03:12 [94.254.190.*] id:1603080  
  KubaXY: Napisał postów [2574], status [Szycha] Reputacja
  Oby skonczyl, jak ten w Notre Dame

  Nick:
  Treść:
  2020-10-21 15:46:06 [89.144.212.*] id:1603069  
  arta26: Napisał postów [1449], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Zostawcie wszystkie Niemieckie napisy tak jak są

  Nick:
  Treść: