• Wyświetleń: 488
  • Dodano: 2020-10-15 / 11:07
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Co wchodzi w skład inteligentnego domu?

  Co wchodzi w skład inteligentnego domu?

  Inteligentne domy często kojarzą się z odległą wizją technologii przyszłości. Nic bardziej mylnego - takie rozwiązania są z nami już teraz!

  Czym jest inteligentny dom?


  Jeszcze jakiś czas temu rynek smart home dopiero raczkował, a naprawdę inteligentny dom był czymś niemożliwym do skonstruowania dla większości ludzi. Obecnie jednak nie jest to już określenie dotyczące dalekiej przyszłości czy odległych marzeń, a coś, co faktycznie istnieje - kolejne rozwiązania z tego zakresu możemy spotkać na każdym kroku. Postaramy się zatem wytłumaczyć, jak zaprojektować nowoczesny dom, dlaczego warto zastosować urządzenia smart home w naszych posiadłościach oraz co tak naprawdę wchodzi w skład inteligentnego budynku.


  Termin "inteligentny dom" odnosi się do zestawu rozwiązań, dzięki którym domowe sprzęty są połączone w jedną sieć. Sprawia to, że mogą się porozumiewać nie tylko z domownikami, ale także z pozostałymi urządzeniami. Układy tego typu potrafią znacznie poprawić jakość życia, zwiększyć komfort podczas codziennych czynności i ułatwić dbanie o posiadane sprzęty.


  Obsługa smart home - dedykowany system lub zwykły smartfon


  Jest kilka podstawowych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy projektuje się inteligentny dom. Przede wszystkim warto zastanowić się nad systemem łączności pomiędzy urządzeniami smart od różnych producentów. Większość z nich jest wyposażona w specjalne odbiorniki i czujniki. W optymalnym zarządzaniu każdym z elementów inteligentnego domu może pomóc system łączący kontrolery z poszczególnymi sprzętami, taki jak Zamel Exta Life.


  W skład inteligentnego domu mogą wchodzić już w zasadzie wszystkie urządzenia i elementy elektrycznego wyposażenia związane z codziennym życiem. Mowa tu na przykład o oświetleniu, które można włączać i wyłączać przy pomocy jednej aplikacji w smartfonie. Telefon przyda się także do kontroli innych kwestii, takich jak chociażby ogrzewanie - za pomocą kilku kliknięć możemy regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Podobnie jest z inteligentnymi gniazdkami, którymi możemy bez problemu zarządzać w taki sposób, by decydować o ich dokładnym czasie działania, intensywności i harmonogramie.  Inteligentny dom - o jakich funkcjach warto wiedzieć?


  Poza elementami wyposażenia inteligentnego domu, którymi możemy zarządzać z poziomu smartfona, dużą wagę należy przyłożyć do nieco bardziej wymagających kwestii. Jest to na przykład monitoring. To rozwiązanie, które staje się coraz bardziej powszechne - kilka kamer i innych urządzeń na posesji to sposób na zapewnienie sobie wysokiego poczucia bezpieczeństwa. Warto wyposażyć się w urządzenia z funkcją zapisu obrazu na nośnik i możliwością widzenia po zmroku.


  Należy wspomnieć również o systemach alarmowych - na tym rozwiązaniu zdecydowanie nie można oszczędzać, ponieważ może realnie wpłynąć na nasze zdrowie i życie. Obecnie istnieje kilka rodzajów inteligentnych alarmów, m.in. antywłamaniowe i przeciwpożarowe. Jeżeli nasz dom jest podłączony do sieci gazowej lub korzystamy z pieca gazowego do ogrzewania wody, warto również pomyśleć nad zaopatrzeniem się w czujnik czadu.


  Wdrażanie rozwiązań smart home to coraz częstszy widok - kwestią czasu jest, by inteligentny dom stał się standardem. Lista zalet jest niebywale długa, ale na pierwszym miejscu plasują się kwestie takie jak ogólny komfort życia oraz bezpieczeństwo domowników. Warto zatem podczas budowania albo remontowania domu zastanowić się chociażby nad częścią z przytoczonych wyżej rozwiązań.

  Artykuł sponsorowany

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".