• 0
0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1163
  • Dodano: 2020-09-18 / 09:53
  • Komentarzy: 8

Edukacyjna oferta dla młodzieży od ZUSu

 
 
Edukacyjna oferta dla młodzieży od ZUSu

(Fot. Archiwum)

Opolski ZUS rusza z projektami edukacyjnymi dla młodzieży. Każdy z nich dostosowany jest do wieku uczniów. Dla młodzieży szkół ponadpodstawowych są to "Lekcje z ZUS", a dla uczniów szkół podstawowych jest to "Projekt z ZUS".

To się przyda

Wiedza o ubezpieczeniach społecznych i o tym czym zajmuje się ZUS, jest obecna w szkołach na Opolszczyźnie już od siedmiu lat. Z każdym rokiem rośnie popularność oferty edukacyjnej ZUS, której zwieńczeniem jest olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Od 2014 r. z autorskiego projektu ZUS skorzystało już ponad siedem tysięcy uczniów z 40 szkół ponadgimnazjalnych w regionie. W całym kraju wiedzę o ubezpieczeniach społecznych od tego momentu przyswajało aż 323 tys. uczniów.

- Dzięki projektowi "Lekcje z ZUS" młodzi ludzi pogłębiają wiedzę ekonomiczną, uczą się czym jest solidaryzm społeczny. Dostrzegają, że ich indywidualne decyzje, chociażby w sferze zabezpieczenia społecznego mogą realnie wpływać na ich przyszłość. Rozwijanie kompetencji, kreatywności i przedsiębiorczości to główne atuty naszej oferty dla uczniów i szkół - Grażyna Wertel, koordynator do spraw edukacji i komunikacji społecznej w opolskim ZUS.

Lekcje z ZUS

Projekt "Lekcje z ZUS" na stałe wpisał się w kalendarz wielu szkół, nauczycieli uczniów i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dostrzegają to nauczyciele z całej Opolszczyzny, którzy z sukcesami reprezentowali region w finałach krajowych poprzednich edycji projektu.

- Lekcje z ZUS to ciekawa inicjatywa, w której warto wziąć udział. Zachęcam nauczycieli do przyłączenia się do tego projektu, który pozwala uczniom zgłębić wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych. Uczniom podoba się formuła zajęć i materiały przygotowane przez ZUS. Olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" daje szanse sprawdzenia wiedzy i uzupełnienia wiadomości, które już posiadają. W projekcie biorę udział już od 2014 roku jako nauczyciel w Zespole Szkół w Oleśnie. Od tegorocznej edycji będę ten projekt realizowała w Zespole Szkół Ekonomicznych w Oleśnie, oczywiście we współpracy z opolskim ZUS - Magdalena Koloch, nauczyciel przedmiotów ekonomicznych.

"Lekcje z ZUS" to cykl czterech lekcji o emeryturach, rentach, zasiłkach oraz o prowadzeniu firmy. Zajęcia mogą być realizowane w czasie lekcji podstaw przedsiębiorczości, wiedzy
o społeczeństwie czy innych przedmiotów zawodowych. Zdobytą wiedzę z ubezpieczeń społecznych uczniowie będą mogli zweryfikować podczas olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".

- Olimpiada, która kończy cykl Lekcji z ZUS daje możliwość zdobycia cennych nagród rzeczowych, ale także indeksów na uczelnie wyższe w całym kraju z którymi ZUS ma podpisane porozumienia o współpracy. Od tego roku szkolnego Olimpiada jest w wykazie tematycznym Ministerstwa Edukacji Narodowej, a to oznacza, że uczniowie i szkoły biorące w niej udział są wymiernie premiowane. Sukces ucznia w Olimpiadzie może na przykład oznaczać zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego. Ponadto przystąpienie do Olimpiady to dla szkoły 25 procent więcej punktów w prestiżowym rankingu szkół ponadpodstawowych "Perspektywy" - Grażyna Wertel z opolskiego oddziału ZUS.

Projekt edukacyjny "Lekcje z ZUS" jest objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Kuratora Oświaty w Opolu. Szkoły, które chcą skorzystać z przedsięwzięcia ZUS mogą już teraz zgłaszać swój udział, a więcej informacji o projektach można znaleźć na stronie www.zus.pl.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".