• 0
0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 986
  • Dodano: 2020-09-15 / 15:22
  • Komentarzy: 0

Cudzoziemcy wracają na Opolszczyznę. Rośnie liczba ubezpieczonych w ZUS

 
 
Cudzoziemcy wracają na Opolszczyznę. Rośnie liczba ubezpieczonych w ZUS

(Fot. Dżacheć)

W opolskich placówkach ZUS zgłoszonych jest 17,2 tys. cudzoziemców. Po wiosennym odpływie spowodowanym zamrożeniem wielu dziedzin gospodarki widać tendencję wzrostową. W całym kraju liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS sięga 658 tys.

Wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia koronawirusa. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na przełomie sierpnia i września wyniosła 658,2 tys., czyli o 30 tys. osób więcej niż w lipcu.

- Po kilku chudszych miesiącach w zgłaszaniu przez pracodawców do ZUS osób z innym paszportem niż polski, od lipca to się zmienia. W naszym regionie jeszcze na początku maja, do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych było 15,6 tysięcy cudzoziemców i była to najniższa liczba od kilka lat. Teraz to ponad 17 tysięcy obcokrajowców - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Największy spadek liczby ubezpieczonych tej wiosny w porównaniu do wcześniejszych miesięcy widać było w przypadku obywateli ukraińskich. Teraz jednak sytuacja wraca do stanu sprzed ogłoszenia w Polsce epidemii. Obecnie w skali kraju najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS pochodzi z Ukrainy - 480,9 tys. (od lipca do końca sierpnia liczba obywateli tego kraju wzrosła o ponad 27 tys.) Na drugim miejscu są Białorusini - 44,1 tys.
Na trzecim - Gruzini - 10,5 tys.

- W województwie opolskim najliczniejszą grupą legalnie pracujących cudzoziemców są obywatele Ukrainy. Opolscy pracodawcy zadeklarowali opłacanie składek za ponad
14,8 tysięcy osób z paszportem tego kraju. Ponadto na początku września na terenie naszego województwa 151 Ukraińców prowadziło pozarolniczą działalność gospodarczą -
Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Pracodawcy z regionu odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne za przedstawicieli 56 państw. Po obywatelach Ukrainy najwięcej jest Mołdawian - 509, następnie Białorusinów - 358 i Gruzinów - 252. Jest ponadto 132 Niemców i 91 Bułgarów.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".