• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 885
  • Dodano: 2020-09-02 / 15:59
  • Komentarzy: 0

Policjanci rozpoczęli ogólnopolską akcję "Bezpieczna droga do szkoły"

 
 
Policjanci rozpoczęli ogólnopolską akcję "Bezpieczna droga do szkoły"
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

Policjanci włączyli się w ogólnopolskie działania "Bezpieczna droga do szkoły". Tegoroczny "pierwszy dzwonek" to także obostrzenia związane z COVID-19. Niezmiennie jednak głównym celem funkcjonariuszy jest czuwanie nad bezpieczeństwem w rejonach szkół i placówek oświatowo-wychowawczych.


Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby przypomnieć im, że wraz z 1 września ruch pieszy i kołowy w rejonach szkół wzmaga się. O wyzwaniach, jakie stoją przed uczniami, rodzicami i policjantami rozmawiano w Szkole Podstawowej nr 31 w Opolu - Czarnowąsy.

Do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego przygotowywali się nie tylko uczniowie, ale również policjanci. W ostatnich tygodniach wakacji policjanci ruchu drogowego sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.

O wyzwaniach, jakie stoją przed uczniami, rodzicami i policjantami rozmawialiśmy w Szkole Podstawowej na 31 w Opolu - Czarnowąsy. Odwiedziliśmy również jedną z klas, gdzie rozdaliśmy dzieciom odblaski. Dzieci wykazały się dużą wiedzą i znajomością przepisów.

- Niektóre dzieci poruszają się pieszo i korzystają z przejść dla pieszych, niektóre dzieci dojeżdżają rowerami i korzystają ze ścieżek rowerowych. Zwykle w tym porannym pośpiechu zapominamy o udzielaniu pierwszeństwa, bardzo często kierowcy nie stosują się do sygnalizacji świetlnej na przejściu. To bardzo niebezpieczne, bo niestety piesi najczęściej giną na pasach. Nasze działanie to też rozdawanie odblasków dla najmłodszych, bo to oni muszą bezpiecznie dotrzeć i wrócić ze szkoły - mówi nadkom. Hubert Adamek, Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Opolu.

Od początku roku szkolnego, policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Funkcjonariusze przypominają kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych (przejścia dla pieszych). Policjanci zwrócą też uwagę, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Stałym elementem działań pn. "Bezpieczna droga do szkoły" są spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Jeżeli tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, to takie spotkania - lub też w formie zdalnej - będą prowadzone. Apelujemy również do rodziców, aby dokładnie upewnili się, że ich pociechy wiedzą jak rozpoznać zagrożenie i jak sobie z nim radzić. Wraz z początkiem roku szkolnego droga do/ze szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka, zatem, my dorośli, zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".