• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4261
  • Dodano: 2020-08-26 / 16:48
  • Komentarzy: 0

43 kraje na liście "zakazanych lotów" do 1 września

 
 
43 kraje na liście "zakazanych lotów" do 1 września
43 kraje znalazły się na liście, która została opublikowana we wtorek w Dzienniku Ustaw w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie zakazu lotów do Polski. Rozporządzenie będzie obowiązywać wraz z początkiem września.Początkowo w kuluarach słychać było, że lista krajów będzie opiewać na ponad 60 pozycji. Na liście krajów z zakazanym lotem miały znaleźć się popularne kierunki turystyczne jak Malta, Hiszpania czy Albania. "Stare" rozporządzenie miało zastąpić nowe, które miało obowiązywać od środy 26 sierpnia. Rząd jednak zmienił zdanie i zdecydował, że nowe zasady najrozsądniej będzie wprowadzić od 1 września. Jakie kraje znajdą się w nowym rozporządzeniu - tego jeszcze nie wiemy.

Zdecydowano, że rozporządzenie, które miało tracić moc 25 sierpnia zostanie przedłużone do 1 września. Jedyna zmiana dotyczy Andory, która zniknęła z listy lotów, ponieważ... na Andorze nie ma lotniska przystosowanego do międzynarodowych lotów.

- Projekt rozporządzenia ukazał się w miniony piątek i nie ukrywam, że przyjęliśmy ten projekt z wielkim zakłopotaniem, ponieważ ten projekt tak naprawdę nie dotyczy tylko i wyłącznie biur podróży ale kilkunastu tysięcy klientów, którzy przebywają w tej chwili na wakacjach oraz kilkudziesięciu tysięcy klientów, którzy są spakowani i chcą na te wakacje w najbliższych dniach i tygodniach wyjechać. Oczywiście nikt nie kwestionuje tego, że najistotniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie Polaków i na tym stanowisku stoimy od zawsze i tego nie zmieniamy - komentuje Piotr Henicz, dyrektor Sprzedaży i Marketingu biura podróży ITAKA, członek zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystki.

- Uważamy, że jeżeli Polacy mogą wsiąść w samolot i pojechać na lotnisko do Berlina i stamtąd lecieć na Wyspy Kanaryjskie i Albanii, to dlaczego nie możemy tego robić w naszym kraju. Sytuacja epidemiczna w Hiszpanii jest zupełnie inna niż na Wyspach Kanaryjskich, które są oddalone o ponad 2 tysiące kilometrów od lądu - dodaje.

Do 1 września lista (zakaz lądowania na terytorium Polski) wygląda następująco:

1. Bośnia i Hercegowina;
2. Chińska Republika Ludowa;
3. Czarnogóra;
4. Demokratyczna Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej;
5. Federacja Rosyjska;
6. Federacyjna Republika Brazylii;
7. Królestwo Arabii Saudyjskiej;
8. Królestwo Bahrajnu;
9. Królestwo Eswatini;
10. Meksykańskie Stany Zjednoczone;
11. Państwo Izrael;
12. Państwo Katar;
13. Państwo Kuwejt;
14. Republika Argentyńska;
15. Republika Armenii;
16. Republika Chile;
17. Republika Dominikańska;
18. Republika Ekwadoru;
19. Republika Gabońska;
20. Republika Gwatemali;
21. Republika Hondurasu;
22. Republika Iraku;
23. Republika Kazachstanu;
24. Republika Kirgiska;
25. Republika Kolumbii;
26. Republika Kosowa;
27. Republika Kostaryki;
28. Republika Macedonii Północnej;
29. Republika Malediwów;
30. Republika Mołdawii;
31. Republika Panamy;
32. Republika Peru;
33. Republika Południowej Afryki;
34. Republika Salwadoru;
35. Republika Serbii;
36. Republika Singapuru;
37. Republika Surinamu;
38. Republika Zielonego Przylądka;
39. Stany Zjednoczone Ameryki;
40. Sułtanat Omanu;
41. Wielkie Księstwo Luksemburga;
42. Wielonarodowe Państwo Boliwia;
43. Wspólnota Bahamów.

Zakazu, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów.

W projekcie rozporządzenia, które miało obowiązywać wstępnie od środy 26 sierpnia było ponad 60 krajów. Wród nich Gibraltar, Monako, Belgii, Hiszpanii, San Marino czy Malty.
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".