• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 919
  • Dodano: 2020-08-24 / 09:20
  • Komentarzy: 0

  Opolskie propozycje do Krajowego Planu Odbudowy

  Opolskie propozycje do Krajowego Planu Odbudowy
   <i>(Fot. UMWO)</i>

  (Fot. UMWO)

  3 miliardy 903 miliony euro - to wartość projektów, jakie zarząd województwa przekazał dziś do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. To opolskie propozycje do Krajowego Planu Odbudowy.

  Polska i opolskie mają szansę na dużą, dodatkową pomoc unijną po kryzysie COVID-19. Krajowy Plan Odbudowy to dokument, na podstawie którego Polska może się ubiegać o dodatkowe 57,2 mld euro, które Komisja Europejska przeznacza na Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jego celem jest odbudowa gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Plan przewiduje, że będzie to około 23 mld Euro w formie grantów oraz około 34,2 mld Euro w formie pożyczek. Jak mówi marszałek Andrzej Buła, to jedna z trzech kopert finansowych, jakie na kolejne lata przygotowała Komisja Europejska. - Dwie pozostałe to tzw. REACT EU, czyli dodatkowe środki finansowe na bieżące programy spójności i na Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym oraz Fundusz Spójności na lata 2021-2027. Mając wiedzę o tych kopertach, możemy planować swoją przyszłość i wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej dobrze się do niej przygotować - mówi marszałek.


  Jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, to każdy z polskich regionów do 20 sierpnia mógł zgłosić swoje propozycje do tego dokumentu, a tym samym ubiegać się o część z tych pieniędzy. Zgodnie z założeniami, w Krajowym Planie Odbudowy ma znaleźć się 40 dużych projektów lub ich tzw. wiązek, gotowych do realizacji. Propozycje do nich zgłaszane są przez stronę rządową oraz poszczególne regiony. Projekty, które w ramach KPO otrzymają 100% dofinansowania, mają zostać zrealizowane do 2026 r.

  Na przełomie lipca i sierpnia w samorządzie województwa trwały intensywne prace nad przygotowaniem opolskich propozycji do tych projektów. W prace zaangażowane zostały wszystkie departamenty merytoryczne UMWO oraz m.in. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Wcześniej, od 29 czerwca do 20 lipca prowadzone były konsultacje ze wszystkimi jednostkami samorządu terytorialnego województwa opolskiego. - Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 648 propozycji do projektów - wszystkie te propozycje zostały uwzględnione w przygotowanych czternastu fiszkach projektowych, które dziś przekazaliśmy do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. To efekt bardzo dobrej współpracy ze wszystkimi samorządami. Nasze propozycje oszacowaliśmy łącznie na 3 miliardy 903 miliony euro - informował marszałek Andrzej Buła. Jeśli te 14 fiszek projektowych zostanie zaaprobowanych, będą stanowiły elementy dużych projektów na poziomie krajowym.

  O tych opolskich propozycjach mówili dziś na konferencji prasowej członkowie zarządu województwa. Na 1 milion 335 milionów euro opiewają projekty dotyczące rozwoju infrastruktury i gospodarki. - To zarówno element drogowy, kolejowy, jak i związany z innowacyjnością naszej gospodarki - mówił członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. Prawie 840 milionów euro to propozycje, które mają poprawić sferę edukacji (zarówno dziedzinie infrastruktury, jak i kształcenia ustawicznego oraz zwiększenia aktywności zawodowej), polityki społecznej i ochrony zdrowia. - Proponując inwestycje w ochronie zdrowia, braliśmy pod uwagę placówki w całym regionie, zarówno wojewódzkie, jak i powiatowe czy związane z uczelnią - mówił wicemarszałek Roman Kolek. Największym - bo wartym 1,269 miliarda euro - projektem jest "Opolski zielony ład", który przedstawiał członek zarządu województwa Antoni Konopka. - Potraktowaliśmy tutaj kompleksowo opracowanie i wdrożenie nowej strategii województwa w zakresie zasobooszczędnej, niskoemisyjnej i konkurencyjnej gospodarki - informował. W opolskich propozycjach znalazły się także projekty związane z rozwojem inwestycji i usług w opolskiej kulturze, turystyce i rekreacji. - Wpisaliśmy tutaj m.in. kompleksowy projekt dotyczący Góry Świętej Anny, który był wcześniej w Kontrakcie Terytorialnym, ale do tej pory nie udało się go zrealizować - mówił marszałek Andrzej Buła.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".