• Wyświetleń: 1530
    • Dodano: 2020-08-12 / 10:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie Autocasco?

    Coraz więcej kierowców przekonuje się do zasadności posiadania ubezpieczenia Autocasco. Wielu nadal jednak nie wie, co takie ubezpieczenie powinno zawierać. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę AC? Czym kierować się podczas jej zakupu?


    Ubezpieczenie Autocasco to ubezpieczenie należące do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. Nie ma więc przymusu jego posiadania, jednak zdrowy rozsądek nakazuje, aby taką polisę rozważyć. Rozsądnie byłoby także kupić najtańsze ubezpieczenie, jednak - w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC - tutaj ta zasada się nie sprawdzi. Czym kierować się podczas wyboru polisy Autocasco? 

    Czym jest ubezpieczenie Autocasco i kiedy się przyda? 
    Prawda jest taka, że przydać może się zawsze. Autocasco to dobrowolna polisa, której celem jest zapewnienie kierowcy finansowego bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Polisa AC zadziała wówczas, gdy nasze auto zostanie skradzione lub uszkodzone na przykład w wyniku działania sił natury. Co jednak najważniejsze - Autocasco to ubezpieczenie, które pokryje koszty szkód, do których doszło z winy samego kierowcy. Jeśli wyjeżdżając z ciasnego parkingu niepostrzeżenie zarysujesz bok swojego auta, szkodę możesz zlikwidować właśnie z ubezpieczenia AC.

    Czym kierować się podczas wyboru Autocasco?
    Mogłoby się wydawać, że Autocasco jako ubezpieczenie bardzo często występujące w parze z OC, działa na dokładnie takich samych zasadach. Jednak jak zauważają eksperci Eksperci Beesafe, w przypadku AC należy kierować się nie jego ceną, a przede wszystkim zakresem ochrony. To on decyduje o tym, kiedy i w jakim stopniu ubezpieczenie AC spełni swoją rolę. Wybierając podstawowy wariant Autocasco może się okazać, że nie gwarantuje on ochrony, której tak naprawdę potrzebujesz. Dlatego warto sięgnąć głębiej i rozszerzyć ochronę tak, by jak najlepiej odpowiadała ona naszym potrzebom. 

    Dostępne na rynku polisy możemy w bardzo prosty sposób prześwietlić dzięki skorzystaniu z kalkulatora OC. Jeśli wiemy, czego tak naprawdę oczekujemy i jakiej ochrony potrzebujemy, dopasowanie polisy skrojonej na naszą miarę nie będzie takie trudne. W tym celu wystarczy jedynie wypełnić krótki formularz i podać kilka kluczowych informacji. Wówczas kalkulator OC zaprezentuje nam różne oferty i konfiguracje polis. A na co warto zwrócić szczególną uwagę? 

    Co powinno obejmować dobre Autocasco? 
    Dobre Autocasco, czyli jakie? Polisa AC spełniająca swoją rolę, to polisa, która zapewni Ci wsparcie zawsze wtedy, gdy będziesz tego potrzebował. Podczas jej wyboru kieruj się więc zakresem ochrony. Eksperci Beesafe zapytani o to, co przy wyborze AC jest najważniejsze, wypunktowali  pięć czynników, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

    Po pierwsze: dopasuj zakres ochrony 
    W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na polisę o najszerszym zakresie, czyli tak zwane ?all risk?. Ubezpieczenie tego typu zapewnia ochronę na wypadek wszelkiego rodzaju szkód, natomiast nie zadziała w przypadku zdarzeń, które zostały ujęte w OWU jako wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Jeśli nie potrzebujesz aż tak rozległej ochrony, możesz wybrać ubezpieczenie AC od ryzyk nazwanych, które uwzględnione zostały w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. 

    Po drugie: weryfikuj sumę ubezpieczenia
    W przypadku sumy ubezpieczenia ważna jest nie tylko jej wysokość. Przed wyborem polisy Autocasco warto zweryfikować czy nasza umowa zakłada stałą czy zmienną sumę ubezpieczenia. Stała suma jest gwarancją tego, że niezależnie od momentu, w którym wystąpi szkoda, ubezpieczyciel będzie brał pod uwagę wartość rynkową auta z dnia zakupu. W przypadku wyboru zmiennej sumy, wartość pojazdu będzie wyznaczona na dzień, w którym doszło do zdarzenia.

    Po trzecie: ustal udział własny w szkodzie
    Udział własny to jeden z kluczowych zapisów w OWU, na który często nie zwracamy należytej uwagi. Nieznajomość tego zapisu może prowadzić do niemiłego rozczarowania. W przypadku szkody może się okazać, że część wydatków kierowca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Będzie to rezultat przyjętego w umowie udziału własnego, o który pomniejszone zostanie odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela. 

    Po czwarte: wybierz sposób likwidacji szkody
    Pierwszym z możliwych wariantów jest wariant serwisowy, znany także jako bezgotówkowy. Polega on na rozliczeniu się towarzystwa ubezpieczeniowego bezpośrednio z warsztatem, który likwidował szkodę. Wszystko odbywa się wówczas bez udziału właściciela. Jeśli natomiast zdecydujesz się na wariant kosztorysowy, ubezpieczyciel oszacuje koszty szkód i wypłaci Ci ich równowartość, a naprawę będziesz musiał przeprowadzić we własnym zakresie. 

    Po piąte: przyjrzyj się zapisom o amortyzacji części
    Może się zdarzyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe uzależni wysokość wypłaconego odszkodowania od zużycia części. Możemy się przed tym zabezpieczyć dzięki zniesieniu amortyzacji części. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie automatycznie podniesie cenę OC. W zamian możemy być jednak pewni, że w przypadku szkody i wymiany części, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ich rynkową wartość, a nie uwzględni ich zużycia, wypłacając odpowiednio pomniejszoną kwotę. 

    Wybierając ubezpieczenie AC warto zastanowić się chwilę nad tym, jakiej ochrony naprawdę potrzebujemy. Uzależnijmy ją od rocznika, stanu naszego auta oraz od własnych oczekiwań. Oprócz wymienionych wyżej elementów przyjrzyjmy się także zakresowi terytorialnemu ochrony czy chociażby rodzajowi wykorzystanych do naprawy części. Przede wszystkim - czytajmy Ogólne Warunki Ubezpieczeń, w których dokładnie będzie wyszczególniony zakres ochrony. To wszystko sprawi, że zyskamy ochronę kompletną i spokojną głowę w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.