• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1286
  • Dodano: 2020-08-19 / 16:26
  • Komentarzy: 2

  "Zaczytane Opolskie" - zaczynamy we wrześniu

  "Zaczytane Opolskie" - zaczynamy we wrześniu

  (Fot. Dżacheć)

  "Zaczytane Opolskie" to najważniejszy punkt w całorocznym kalendarzu wydarzeń Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Najbliższa edycja zaczyna się już na początku września.

  To już czwarta odsłona tej akcji, mającej na celu aktywizację czytelniczą lokalnych społeczności w całym regionie. Pomysłodawcą i stroną w całości finansującą projekt "Zaczytane Opolskie" jest marszałek województwa Andrzej Buła, a koordynatorem Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, której partnerują biblioteki publiczne Opolszczyzny. Jak mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, dotychczasowe edycje pokazały ogromne zainteresowanie czytelników spotkaniami w ramach tej akcji, więc zarząd województwa podjął decyzję o jej kontynuacji.

  - Chcemy umożliwić spotkania z żywymi autorami mieszkańcom w całym regionie - mówi dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tadeusz Chrobak. - A że misją biblioteki wojewódzkiej jest pomoc tym najmniejszym placówkom w regionie, więc organizujemy "Zaczytane Opolskie". Tym samym promujemy czytelnictwo na obszarze całego województwa, we wszystkich jego powiatach, w tym w mniejszych ośrodkach, w których działają biblioteki publiczne. - dodaje.

  W tym roku zaplanowano spotkania z autorami książek, osobami znanymi i cenionymi, a przede wszystkim lubianymi. Przemyślany dobór bohaterów spotkań - autorów różnych gatunków literackich, piszących dla dzieci i dorosłych, osób znanych z mediów, erudytów, laureatów znaczących nagród literackich, autorytetów literackich - daje szansę na zainteresowanie różnych grup i środowisk czytelników.

  Aby nie pominąć żadnego miejsca na mapie, w tym roku spotkania odbędą się w miasteczkach i wsiach, w których ich dotąd nie było. Tym sposobem projekt objął wszystkie powiaty województwa. W 23 miejscowościach czytelnicy będą mieli okazję do spotkania swoich ulubionych pisarzy, rozmowy i zdobycia autografu, a będzie to miało miejsce w gminach: Opole, Nysa, Rudniki, Prószków, Reńska Wieś, Tułowice, Izbicko, Baborów, Dąbrowa, Lasowice Wielkie, Skoroszyce, Radłów, Skarbimierz, Gorzów Śląski, Pokój, Łubniany, Głogówek, Krapkowice, Grodków, Strzelce Opolskie, Gogolin, Pakosławice, Pawłowiczki, Dobrzeń Wielki, Lubsza, Jemielnica, Domaszowice, Bierawa, Paczków, Ozimek, Niemodlin i Lubrza.

  - Otwarciem jesiennego sezonu będzie nasz udział w Narodowym Czytaniu 2020. W tym roku 5 września będzie czytany dramat Juliusza Słowackiego "Balladyna". U nas gościem specjalnym i lektorem opolskiej recytacji będzie aktor Tomasz Stockinger. Wydarzenie to będzie znakomitym preludium do uroczystego rozpoczęcia projektu "Zaczytane Opolskie" 8 września., w specjalnie przygotowanym namiocie w ogrodach WBP w Opolu. Jego bohaterką będzie Otylia Jędrzejczak - mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, współautorka biografii Otylia. Moja historia. Zakończenie projektu przewidziano na dzień 26 listopada br., kiedy to ze słuchaczami w Czytelni WBP w Opolu spotka się dr Andrzej Kruszewicz - dyrektor warszawskiego zoo, a przede wszystkim weterynarz, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii, założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków, niestrudzony popularyzator wiedzy o zwierzętach - opowiada Tadeusz Chrobak.

  Gośćmi bibliotek w regionie będą także m.in. Jacek Fedorowicz, Mariusz Szczygieł, Marcin Kydryński, Anna Maruszeczko, Ewa Kassala czy Tomasz Różycki.

  Jak mówi dyrektor Chrobak, biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną, spotkania z autorami mogą zostać przeniesione do internetu. - Będziemy na bieżąco monitorować aktualny stan i komunikaty władz kraju i województwa, dostosowując miejsca spotkań i ich formułę - "na żywo" lub w sieci - mówi dyrektor WBP.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-08-19 20:02:20 [83.26.156.*] id:1601003  
  Meguszka: Napisała postów [1085], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Gdzie rozpiska będzie tego wydarzenia? :)

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-08-20 07:51:09 [217.173.195.*] id:1601021  
  wojtasoks: Napisał postów [5701], status [VIP] Reputacja
  wejdź na stronę samorządu województwa, tam znajdziesz. Oczywiście 24opole krzywda by się nie stała gdyby wkleili link do strony gdzie znajdziesz ten harmonogram.