• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2373
  • Dodano: 2020-08-11 / 11:45
  • Komentarzy: 0

Meteorolodzy ostrzegają przed nadciągającymi burzami z gradem

 
 
Meteorolodzy ostrzegają przed nadciągającymi burzami z gradem

(Fot. Archiwum)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu wydał ostrzeżenie dla wszystkich powiatów Opolszczyzny. Możemy spodziewać się nagłych wyładowań atmosferycznych i gradu.


W ostatnim czasie w całej Polsce mierzymy się z falą upałów i wyczekujemy deszczu. Deszcz na szczęście się pojawi, niestety jednak bardzo możliwe, że w towarzystwie silnych burz, gradu i porywów wiatru.

We wtorek 11 sierpnia meteorolodzy wydali ostrzeżenia przed deszczem z gradem i silnymi porywami wiatru. Przewidywane zjawiska mają pojawić się między godzinami 14:30 we wtorek 11 sierpnia a godziną 23:00 tego samego dnia.

- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do 20 mm, lokalnie do
25 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad - czytamy w komunikacie pogodowym. Meteorolodzy określili prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska na 80 procent.

Burze i grad jednak bywają groźne, zatem warto mieć na uwadze jak się przygotować na takie zjawiska. Pamiętajmy, że podczas burzy nie należy zbliżać się do urządzeń elektrycznych i metalowych, najlepiej pozostać z dala od oszklonych okien, sufitów lub drzwi. Zwierzęta hodowlane najlepiej pozostawić zamknięte, a wszelkie zbędne urządzenia elektryczne oraz anteny najlepiej odłączyć od prądu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie podwórka i balkonu, by nie pozostały tam przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie dla innych osób (parasole, krzesła plastikowe, stoły, doniczki).

Gdy przebywamy na otwartej przestrzeni unikajmy wysokich drzew, masztów, latarni, a także nie powinniśmy przebywać w pobliżu trakcji kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia.

Sytuację pogodową można śledzić na stronach:

1. SAT24- http://www.sat24.com/ Prognoza opadów, temperatury, burz oraz wiatru
2. Radar Czeski - http://radar.bourky.cz/ Strefy opadów na terenie województwa.
3. http://www.pogodynka.pl/prognozaburz/ Prognozy burz
4. Weatheronline- http://www.weatheronline.pl/cgiapp/weathercharts?CONT=euro&MAPS=vn&LANG=pl&LOOP=0
Prognoza meteorologiczna.
5. EUMETSAT - http://oiswww.eumetsat.org/IPPS/html/MSG/PRODUCTS/MPE/CENTRALEUROPE/index.htm
Strefy opadów na terenie Europy.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".