• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 7507
  • Dodano: 2020-08-14 / 08:51
  • Komentarzy: 1

  Niespełna rok temu rozpoczęto budowę obwodnicy Niemodlina - jak idą prace?

  Niespełna rok temu rozpoczęto budowę obwodnicy Niemodlina - jak idą prace?
   <i>(Fot. GDDKiA)</i>

  (Fot. GDDKiA)

  Trwają prace na budowie 11,5 kilometrowej obwodnicy Niemodlina. Wykonawca realizuje roboty na wszystkich frontach, a na wielu asortymentach znacznie wyprzedza harmonogram. Pierwsza "łopatę" wbito tu niespełna rok temu.


  Zakres inwestycji obejmuje budowę obwodnicy o długości ok. 11,5 km z węzłami drogowymi, przebudowę dróg bocznych (wojewódzkich nr 385, 405 i 435, powiatowych i gminnych), budowę dróg dojazdowych dla obsługi ruchu lokalnego. Ponadto inwestycja będzie obejmowała przebudowę lub budowę urządzeń towarzyszących z zakresu branży telekomunikacyjnej, energetycznej, gazowej i wodociągowej.

  Nowa droga ominie Niemodlin od strony południowo-wschodniej i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta. Jej trasa rozpocznie się przed Brzęczkowicami i wepnie do obecnego przebiegu DK46 tuż przed autostradą A4 i węzłem Prądy. Na początkowym, blisko 5-kilometrowym odcinku, będzie to droga z układem pasów 2+1 a przed węzłem Niemodlin rozpocznie się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni. Na trasie drogi powstaną dwa węzły drogowe (Niemodlin i Sosnówka), dziewięć większych i siedem mniejszych obiektów inżynierskich.

  - Aktualne zaawansowanie rzeczowe realizacji kontraktu określa się na ok. 40 proc. Na poszczególnych fragmentach prowadzone są roboty ziemne, jednak coraz dłuższe stają się odcinki z ułożonymi kolejnymi warstwami konstrukcji nawierzchni. Część z nich posiada już nawet tzw. podbudowę zasadniczą wykonaną jako warstwa bitumiczna.- Na tych odcinkach funkcjonuje już także system odwodnienia: ściek wykonany jako betonowy element monolityczny, studzienki uliczne oraz kolektory kanalizacji deszczowej. Na bieżąco postępują również prace związane z wykonaniem rowów drogowych. Wykonawca rozpoczął także prace budowlane przy każdym z projektowanych obiektów mostowych - będzie ich aż 18. Na części z nich rozpoczęto już nawet betonowanie ustrojów nośnych (przęseł pomostów) - informuje GDDKiA.

  Do najbardziej zaawansowanych pod względem wykonania robót należy podwójny wiadukt w ramach węzła drogowego Niemodlin, tj. na skrzyżowaniu obwodnicy (przyszłej drogi krajowej 46) z drogą wojewódzką nr 405 pomiędzy Niemodlinem a Tułowicami. Najbardziej spektakularnym będzie jednak podwójny obiekt mostowy nad stawami hodowlanymi i rzeką Ścinawą Niemodlińską w Wydrowicach - będzie on mierzył aż 296 metrów długości i tworzyć go będzie po siedem przęseł każdego obiektu.

  Dzięki realizacji tej inwestycji odetchnie od ruchu tranzytowego nie tylko sam Niemodlin, ale także Brzęczkowice oraz Sosnówka. Planowany termin zakończenia robót i uzyskania pozwolenia na użytkowanie to IV kwartał 2021 r.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-08-14 13:21:16 [89.67.13.*] id:1600807  
  DonPedro69: Napisał postów [6211], status [VIP] Reputacja
  "a na wielu asortymentach znacznie wyprzedza harmonogram" - Agnieszka litości! Zamień to np. na: "a w wielu aspektach znacznie wyprzedza harmonogram" Nie mogę się doczeka, kiedy ominę łukiem to ciasne miasteczko. Z korzyścią dla wszystkich.

  Nick:
  Treść: