• 0
0
 
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1504
  • Dodano: 2020-08-08 / 19:41
  • Komentarzy: 2

Aby wakacyjne drogi były zawsze bezpieczne

 
 
Aby wakacyjne drogi były zawsze bezpieczne

(Fot. Archiwum)

Wakacyjna podróż na ogół kojarzy się nam pozytywnie. Gdy jednak zaczynamy dokładnie śledzić policyjne statystyki okazuje się, że nie brakuje w tym czasie tragedii na drogach. Dlatego tak ważne jest, by do wyjazdu odpowiednio się przygotować. Musimy również pamiętać, że dobra pogoda nie jest gwarantem bezpiecznej podróży.

Wakacje to tradycyjnie czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego województwa. Dlatego w całym województwie uruchomione zostały punkty kontroli autokarów. Kontrolę taką może zgłosić każdy - rodzic czy opiekun wycieczki - najlepiej kilka dni wcześniej. Do tej pory w całym województwie sprawdziliśmy ponad 100 autokarów. W ich efekcie policjanci ruchu drogowego ujawnili 13 różnych usterek, w 3 sytuacjach musieli zatrzymać dowody rejestracyjne.

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych.

Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Również wysokie temperatury i długi czas spędzany za kierownicą mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy, by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

Od początku wakacji funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili blisko 25 000 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby blisko 500 kierowców zdecydowało się na jazdę po alkoholu. W tym czasie doszło do 70 wypadków drogowych, w których zginęło 9 osób, a 80 zostało rannych. 6 wypadków dotyczyło kierujących rowerem, 4 pieszych.

Żeby nasza podróż upłynęła szczęśliwie i bezpiecznie trzeba pamiętać o paru rzeczach:

- do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych należy nadmierna lub niedostosowana do warunków na drodze prędkość oraz brawura. Dlatego, przede wszystkim, dostosujmy prędkość do warunków i przestrzegajmy obowiązujących ograniczeń

- wbrew obiegowej opinii, do największej ilości wypadków dochodzi, gdy warunki na drodze są dobre, a ruch niewielki. Ładna pogoda nie może uśpić naszej uwagi i czujności. W drodze bądźmy wypoczęci i skoncentrowani.

- dobra pogoda sprzyja większej ilości rowerzystów i motocyklistów na drogach. Dlatego zawsze powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność i nie zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Nie ma żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych czy nietrzeźwych kierujących!

Jako kierowca stosuj się do tych zasad:

- w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,

- przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, zachęcamy również do posiadania apteczki i kamizelek odblaskowych) oraz potrzebne dokumenty (prawo jazdy),

- po dwóch lub trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu - na parkingu czy na stacji paliw. Nie zapominajmy przy tym o nakazach związanych z panującą epidemią koronawirusa.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-08-09 01:03:56 [5.173.57.*] id:1600633  
Król Forum: Napisał postów [820], status [stały bywalec] Reputacja
Ja się przygotowałem do wyjazdu wakacyjnego, mam kastet, gaz, paralizatory, noże, maczety, pałki i w razie czego pistolet. Bo nigdy nie wiadomo na kogo się trafi w trasie.

Nick:
Treść:
2020-08-09 00:15:57 [188.123.205.*] id:1600632  
ombre: Napisał postów [17828], status [VIP] Reputacja
Oni teraz nie mają czasu na takie akcje.Oni teraz muszą lać tęczowych.

Nick:
Treść: