• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6043
  • Dodano: 2020-08-03 / 14:30
  • Komentarzy: 1

  Już w czwartek z opolskiego rynku ruszy Tour de Pologne. Będą utrudnienia w ruchu

  Już w czwartek z opolskiego rynku ruszy Tour de Pologne. Będą utrudnienia w ruchu
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  Już w czwartek 6 sierpnia z samego serca miasta Opola ruszy II etap Tour de Pologne Opole-Zabrze. 154 kolarzy wystartuje spod opolskiego Ratusza.


  6 sierpnia z opolskiego Rynku wystartuje II etap 77. Tour de Pologne, którego meta znajdować się będzie z Zabrzu. W tym etapie, kolarze do pokonania mają 151,5 km.

  W związku z przygotowaniami do wydarzenia kierowców czekają duże utrudnienia komunikacyjne w centrum miasta już od środy od godziny 15:00.

  Według pierwotnego kalendarza wyścig miał się odbyć w lipcu i liczyć siedem etapów. Międzynarodowa Federacja Kolarska początek sezonu wyznaczyła na 1 sierpnia. Tour de Pologne, który został skrócony z siedmiu do pięciu etapów jest więc pierwszym wyścigiem wieloetapowym z grona tych najpoważniejszych, który się odbędzie. Z tego względu na starcie zobaczymy wiele gwiazd peletonu.

  W wyścigu wystąpią 22 drużyny, a każda liczy siedmiu zawodników. Na liście startowej nie brakuje byłych zwycięzców TdP. Będzie jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy, brązowy medalista ostatnich igrzysk olimpijskich ? Rafał Majka z ekipy Bora-hansgrohe który triumfował w 2014 roku. Triumfy mają na koncie także: Hiszpan Ion Izagirre (Astana) i Belg Tim Wellens (Lotto Soudal). W peletonie znalazł się także aktualny mistrz świata Duńczyk Mads Pesersen (Trek-Segafredo) czy inny zawodnik mający na koncie ten tytuł Portugalczyk Rui Costa (Emirates).

  Jednym z głównych faworytów będzie natomiast Richard Carapaz z Ekwadoru. Zawodnik z grupy INEOS w 2019 triumfował w jednym z najważniejszych wyścigów - Giro d'Italia. W stawce jest też Belg Remco Evenepoel (Deceuninck ? Quick Step) typowany do roli wielkiej gwiazdy w przyszłości. Nie zabraknie również znakomitych sprinterów takich jak: Brytyjczyk Mark Cavendish (Bahrain-Mc Laren), Niemiec John Degenkolb (Lotto Soudal), jego rodak Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe) czy Słoweniec Luka Mezgec (Mittchelon-Scott). Wśród 22 drużyn będzie także jadąca z "dziką kartą" reprezentacja Polski w biało-czerwonych koszulkach złożona z młodych zawodników. Łącznie będzie 13 Polaków.

  Trasa i Zmiany w organizacji ruchu

  Kolarze wystartują z Rynku w czwartek 6 sierpnia o godz. 14:50. To będzie start honorowy. Pierwsze 4,5 km etapu będzie to jazda "na rozgrzewkę" w spokojnym tempie. Peleton z Rynku wyjedzie w stronę kościoła Ojców Franciszkanów. Następnie dojedzie do placu Wolności i na rondzie skręci w ulicę Mozarta, a potem dalej ul. Żwirki i Wigury, Powolnego, fragmentem Krakowskiej, Korfantego, Piastowską, przez Most Piastowski, plac Piłsudskiego, Spychalskiego do Niemodlińskiej. Potem skręt w lewo w ul. Prószkowską. Na wysokości kampusu Politechniki nastąpi start ostry (około godz. 15:05). Nie ma zatrzymania peletonu. Od tego sygnału sędziego następuje już ostre ściganie. Peleton z Opola wyjedzie w kierunku Prószkowa.

  Już w środę 5 sierpnia od godz. 15:00 z ruchu zostaną wyłączone: ul. Koraszewskiego, Rynek i Książąt Opolskich (od Rynku do ul. Katedralnej), a także ul. Barlickiego. Jest to spowodowane tym, że na tych ulicach staną wozy zabezpieczenia technicznego. Wykorzystany będzie parking przy Amfiteatrze. Do ruchu zostaną one przywrócone w czwartek 6 sierpnia o godz. 17:00.

  Ulice całkowicie wyłączone z ruchu na trasie wyścigu: Rynek, plac Wolności, Minorytów, Mozarta, Żwirki i Wigury, Powolnego, Krakowska (na odcinku Powolnego - 1 Maja), Korfantego, Piastowska, most Piastowski, plac Piłsudskiego, Spychalskiego, Prószkowska. Ulice te zostaną wyłączone z ruchu w czwartek 6 sierpnia na pół godziny przed startem wyścigu (o godz. 14:20). Po przejeździe kolumny kolarzy będą sukcesywnie otwierane.

  Ulica Niemodlińska (na odcinku Spychalskiego - Prószkowska) zostanie częściowo wyłączona z ruchu. Nieprzejezdna będzie nitka południowa (od strony bloków na ul. Prószkowskiej). Nitka północna (od strony bloków na ul. Koszyka) będzie przejezdna w obu kierunkach. Ruchem kierować będą policjanci. Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności. Ruch jedną nitką na ul. Niemodlińskiej wprowadzony zostanie o godz. 13:30 w czwartek 6 sierpnia, a nitka południowa będzie przejezdna po tym jak kolarze już ją opuszczą.

  Linie autobusowe na trasie wyścigu kursować będą normalnie do wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu tj. na 30 minut przed startem wyścigu, który planowany jest na godz. 14:50. Następnie wraz z pozostałymi pojazdami oczekiwać będą na otwarcie ulic dla ruchu. W związku z czasowym wyłączeniem przystanku autobusowego na ul. Niemodlińskiej na wysokości pawilonu handlowego Carrefour w kierunku centrum miasta, zostanie uruchomiony tymczasowy przystanek na ul. Niemodlińskiej na wysokości posesji nr 9.

  W zabezpieczeniu trasy wyścigu na terenie miasta udział wezmą: funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej, strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i wolontariusze.

  Organizatorem wyścigu jest Lang Team.


  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-08-03 15:18:14 [89.67.13.*] id:1600486  
  DonPedro69: Napisał postów [7439], status [VIP] Reputacja
  Dobre i to. Przydałaby się jednak jakaś mapka, zawsze to łatwiej zerknąć co wyłączone.

  Nick:
  Treść: