• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1257
    • Dodano: 2020-08-03 / 12:26
    • Komentarzy: 0

    Od dziś można złożyć wniosek o 300 plus w formie papierowej

    (Fot. Dżacheć)

    Rodzice, którzy wolą tradycyjną metodę składania wniosków mogą od dziś składać wnioski o wsparcie "300 plus" w formie papierowej. Dokumenty przyjmuje Miejskie Centrum Świadczeń w Opolu.


    Program "Dobry Start" to 300 zł wsparcia dla 4,5 mln uczniów rozpoczynających rok szkolny. Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia lub - w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24 roku życia. Wsparcie przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

    Do tej pory, w całej Polsce wpłynęło blisko 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Od sierpnia rodzice mogą ubiegać się o jednorazowe wsparcie w formie tradycyjnej - papierowej.

    Wniosek o świadczenie z programu można w dalszym ciągu składać przez stronę empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną oraz portal PUE ZUS, także po wakacjach, jednak nie później niż do 30 listopada.

    - Od sierpnia wnioski można składać drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Ze względu na panującą obecnie sytuację epidemiologiczną gorąco zachęcamy jednak do korzystania głównie z drogi elektronicznej. Jest to nie tylko szybkie i wygodne, ale przede wszystkim podyktowane troską o bezpieczeństwo nas wszystkich. Wsparcie dla wszystkich uczniów Wniosek o świadczenie może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka - informuje MCŚ w Opolu i wskazuje, że w celu złożenia świadczenia papierowego należy udać się do siedziby MCŚ ul. Ozimska 19.

    W przypadku gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących np. w separacji, na każdego z rodziców przypada połowa kwoty przysługującego świadczenia, czyli 150 zł. Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia lub - w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24 roku życia.

    - Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail lub mogą ja odebrać osobiście. Warto w tym miejscu podkreślić, że nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia - czytamy.

    Jeśli wniosek został złożony w lipcu lub w sierpniu wypłata świadczenia odbędzie się nie później niż do końca września. Jeśli wniosek został złożony w późniejszym terminie, wówczas wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Pełne wsparcie wolne od podatku Warte zaznaczenia jest, że świadczenie z programu "Dobry Start" jest zwolnione od podatku. Nie podlega ono również egzekucji komorniczej. Jednak aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, które mogą wyniknąć z powodu zajęcia rachunku bankowego, na którym znajdują się środki z programu, należy ustalić z gminnym organem właściwym, w którym składany jest wniosek, inną możliwą formę wypłaty świadczenia (np. przekaz pocztowy).
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".