• 0
0
  • Autor: grace.pr
  • Wyświetleń: 5956
  • Dodano: 2020-07-31 / 19:00
  • Komentarzy: 1

Od 1 sierpnia porady pielęgniarki i położnej POZ

 
 
Od 1 sierpnia porady pielęgniarki i położnej POZ

(Fot. Dżacheć)

1 sierpnia zmieniają się zasady dotyczące porad udzielanych przez pielęgniarki i położne POZ

Od 1 sierpnia zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Zdrowia z 8 lipca dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Głównym celem zarządzenia jest usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i ułatwienie świadczeniobiorcom, w tym osobom starszym, niepełnosprawnym, dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

Co to oznacza w praktyce?

Jak poinformowała Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, pielęgniarka w ramach porady POZ, w zależności od posiadanych uprawnień zawodowych, będzie mogła m.in. prowadzić profilaktykę chorób i promocję zdrowia, dobrać sposoby leczenia ran w ramach świadczeń leczniczych udzielanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego, przepisać leki zawierające określone substancje czynne, w tym wystawianie na nie recepty, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe. Oprócz tego będzie ona mogła wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawić zlecenie lub recepty na wybrane wyroby medyczne (np. pieluchomajtki), wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.

Z kolei położna w ramach porady POZ będzie mogła między innymi udzielić porady dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej, w tym dobór sposobu leczenia ran, przepisać leki na receptę zawierające określone substancje czynne, wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawić zlecenie na wybrane wyroby medyczne, wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych, a także wykonać oraz zinterpretować badania KTG u kobiety ciężarnej.

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-07-31 21:52:35 [83.29.38.*] id:1600407  
jacek0667: Napisał postów [1030], status [stały bywalec] Reputacja
To ustalcie jeszcze czy pielęgniarka ma to robić za pieniądze czy dla idei.

Nick:
Treść: