• 0
0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2188
  • Dodano: 2020-07-24 / 18:39
  • Komentarzy: 1

Opolski ZUS ogłasza nabór wniosków. Są pieniądze na bezpieczeństwo pracy

 
 
Opolski ZUS ogłasza nabór wniosków. Są pieniądze na bezpieczeństwo pracy

(Fot. Archiwum)

Pracodawcy, którzy chcą poprawić poziom bezpieczeństwa pracy mogą liczyć na wsparcie z ZUS. Kwota dofinansowania może sięgać nawet pół miliona złotych. Gdzie i kiedy składać wnioski?

Dobry pomysł będzie w cenie

W tym roku przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku o dofinansowanie swoich projektów na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Ogromne zainteresowanie programem w latach poprzednich spowodowało, że w tym roku ZUS wydłużył okres przyjmowania wniosków, a będzie można to zrobić od 27 lipca do 31 sierpnia.

- Idea konkursu jest taka, że pracodawca przedstawia swój pomysł na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy przy konkretnych stanowiskach w firmie i na zmniejszenie ryzyka zagrożenia wypadkami. Może też wskazać rozwiązania, które będą minimalizować na przykład obciążenie fizyczne u pracowników i występowanie chorób zawodowych. Jeżeli dopełni formalności, a jego propozycje będą sensowne, to ZUS zrefunduje taką inwestycję ? Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Na co konkretnie mogą liczyć pracodawcy?

Dofinansowaniu będą podlegały między innymi obszary związane z bezpieczeństwem instalacji technicznych, maszyn, urządzeń chroniących przed hałasem i drganiami, poprawą oświetlenia czy ochroną przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi. Pieniądze można też przeznaczyć na środki ochrony indywidualnej.

Kwota refundacji będzie uzależniona od liczby pracowników w przedsiębiorstwie. Poziom dofinansowania będzie zależał od wielkości przedsiębiorstwa. Głównym kryterium jest liczba pracowników, za których pracodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Mikroprzedsiębiorstwa, czyli te zgłaszające do ubezpieczeń od 1 do 9 osób, mogą liczyć nawet na 90 procentowe dofinansowanie zakładanej wartości projektu.

Małe firmy, zgłaszające od 10 do 49 osób, mogą starać się o 80 procentowe dofinansowanie szacowanej wartości projektu. Przedsiębiorstwa średnie ? zatrudniające do 249 osób ? na 60 procent. Natomiast zakłady pracy, które deklarują opłacanie składek w ZUS za więcej niż 250 pracowników mogą wnioskować o sfinansowanie nominalnej wartości projektu na poziomie 20 procent.

Warunek: składki i podatki

Pozytywnie rozpatrywane będą propozycje tylko tych przedsiębiorstw i firm, które na bieżąco regulują zobowiązania w ZUS czyli nie zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto nie zalegają z opłacaniem podatków i nie są w stanie upadłości lub w procesie likwidacji. ZUS sprawdzi również czy wnioskodawca nie ubiegał się o takie dofinansowanie w ciągu ostatnich trzech lat od wypłaty przez ZUS całości poprzedniego dofinansowania.

Wniosek papierowo i on-line

Wniosek o dofinansowanie można składać w wersji papierowej i elektronicznej, a pytania w sprawie konkursu kierować na adres e-mailowy konkurs@zus.pl od 27 lipca do 24 sierpnia. Szczegóły konkursu, regulamin i dokumenty można pobrać ze strony internetowej ZUS.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-07-24 22:50:44 [5.173.34.*] id:1600227  
Król Forum: Napisał postów [821], status [stały bywalec] Reputacja
Moja firma prosperuje bardzo dobrze. Jak jest dobre jedzenie to zawsze będą klienci.

Nick:
Treść: