• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2962
  • Dodano: 2020-07-22 / 09:20
  • Komentarzy: 0

  Wybierasz się w podróż? Do większości krajów nie wjedziesz bez deklaracji zdrowia

  Wybierasz się w podróż? Do większości krajów nie wjedziesz bez deklaracji zdrowia
  Mimo że na razie możemy swobodnie podróżować niemal po całej Europie, warto wiedzieć, że w niektórych miejscach mogą być od nas wymagane aktualne testy na obecność koronawirusa. W przeciwnym razie wykonane zostaną na...nasz koszt.

  Podróżowanie za granice krajów europejskich, które pozostają członkami strefy Schengen, w większości przypadków nie łączy się już z żadnymi obostrzeniami dla obywateli zrzeszonych w niej państw. Warto jednak zwrócić uwagę, czy poszczególne kraje nie wprowadziły dodatkowych deklaracji, czy dokumentów, które musimy mieć ze sobą przy wjeździe do danego kraju.

  Czytelnicy, którzy wylecieli właśnie do Grecji, zwrócili się do naszej redakcji z informacją, że w przypadku podróży do tego kraju trzeba mieć wykonany test na COVID. Sprawdziliśmy, że wystarczy deklaracja zdrowia, jednak gdy o niej zapomnimy, Grecy mogą wykonać test na koronawirusa na nasz koszt, a będzie to kwota 4 razy wyższa niż w Polsce.

  - Rząd Grecji wprowadził nowe zasady przyjmowania podróżnych, według których turyści przybywający do Grecji zobowiązani są do wypełnienia formularza Passenger Locator Form (PLF). Po jego wypełnieniu podróżny otrzyma maila z treścią, a następnie kod QR, który (wydrukowany lub na ekranie telefonu) należy okazać po przylocie personelowi kontroli bezpieczeństwa - czytamy.

  - Wszyscy pasażerowie lotów realizowanych przez linie lotnicze Enter Air mają obowiązek wydrukowania i wypełnienia Deklaracji Zdrowia. Jest to konieczne, by otrzymać kartę pokładową i należy to zrobić przy każdym przelocie (z Polski i do Polski), dlatego każdy powinien posiadać 2 egzemplarze. Wypełnioną deklarację należy przekazać na lotnisku pracownikowi obsługi naziemnej podczas odprawy w check-in - informują linie lotnicze Enter Air. Takie same procedury dotyczą podróżujących liniami Smartwings.

  Szczególne rozwiązania w poszczególnych krajach:

  Wszyscy podróżni przed wjazdem do Albanii są zobowiązani do wypełnienia formularza Lokalizacyjnego, który powinien posiadać każdy pasażer. Wypełnione i podpisane formularze są zbierane przez personel pokładowy w trakcie lotu, a następnie przekazywane władzom lotniska w Tiranie.

  Bułgaria W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 konieczna będzie kontrola lekarska - koszt: 80 EUR (płatne przez Klienta na lotnisku). Podróżując do Bułgarii, wypełniamy deklarację zdrowia.

  Wszyscy podróżni przed wjazdem na Cypr; z kraju oznaczonego kategorią A*(Polska) są zobowiązani do uzyskania przepustki Cyprus Flight Pass (CFP), uprawniającej do odbycia lotu na Cypr. Przepustka dostępna jest na stronie: https://cyprusflightpass.gov.cy/

  Polacy w celach turystycznych nie mogą się na razie udać do Finlandii;. Jeśli podróżujemy na Sycylię - do 30.09.2020 r. wszyscy podróżni przed wjazdem na Sycylię są zobowiązani do rejestracji za pośrednictwem platformy Sicilia Si Cura - czytamy w komunikacie turystycznym.

  Przy przekraczaniu granicy m.in. Hiszpanii, Malty, trzeba wcześniej obowiązkowo wypełnić dostępny online formularz na temat stanu zdrowia i planowanego miejsca pobytu w tych krajach.

  Przed podróżą warto prześledzić zasady wjazdu oraz ewentualnych zasad odbywania kwarantanny w kraju, do którego zmierzamy.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".