• Autor: grace.pr
  • Wyświetleń: 1888
  • Dodano: 2020-07-17 / 19:34
  • Komentarzy: 0

  Trwa rekrutacja na opolskie uczelnie

  Trwa rekrutacja na opolskie uczelnie

  (Fot. Archiwum)

  W tym roku rekrutacja na studia wyższe wyglądać będzie nieco inaczej

  Opole jak co roku w październiku przywita nowych studentów. Największym zainteresowaniem abiturientów wciąż cieszą się dwie główne uczelnie w mieście- Uniwersytet Opolski oraz Politechnika Opolska, które mają w swojej ofercie wiele interesujących kierunków studiów. Aby dostać się na wymarzony kierunek i korzystać z przywilejów bycia studentem opolskich uczelni trzeba przejść proces rekrutacji. W tym roku, z racji reżimu sanitarnego, proces ten wygląda zgoła inaczej.

  Pierwszy etap rekrutacji do szkół wyższych rozpoczął się kolejno 20 kwietnia na Uniwersytecie Opolskim i 18 maja na Politechnice Opolskiej. Wtedy też została otwarta rejestracja kandydatów w specjalnym systemie. Tak jak w poprzednich latach kandydaci na studia mogą rejestrować się online, zakładając specjalny profil i uzupełniając informacje o sobie. Po zakończeniu pierwszego etapu komisja rekrutacyjna publikuje wyniki na
  indywidualnych kontach kandydatów.

  Kolejne etapy i terminy rekrutacji, w zależności od uczelni, mogą się różnić. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Politechniki Opolskiej, "ze względu na stan epidemiczny trwający w Polsce zmienił się tryb rekrutacji w stosunku do lat ubiegłych. W tym roku rejestracja kandydatów będzie możliwa do 16 sierpnia 2020 r. Do tego dnia również kandydaci powinni zamieścić w systemie rekrutacyjnym skany wymaganych dokumentów. Od 17 sierpnia 2020 Komisje Rekrutacyjne rozpoczną proces kwalifikacji kandydatów na podstawie załączonych dokumentów, a następnie, po ich weryfikacji, dokonają wpisu kandydatów na listę studentów. Następnie, zakwalifikowani kandydaci, są zobligowani do dostarczenia wymaganych dokumentów do punktu rekrutacyjnego."

  - Rekrutacja w tym roku jest w połowie zdalna, weryfikacja dokumentów będzie się odbywać na podstawie skanów, dopiero na sam koniec rekrutacji będzie działał specjalny punkt, gdzie kandydaci okażą oryginał świadectwa maturalnego spotykając się osobiście z rekruterem- informuje dr inż. Joanna Kolańska- Płuska, pełnomocnik Rektora ds. rekrutacji Politechniki Opolskiej.

  Uniwersytet Opolski również zawiadamia o związanych z epidemią zmianach w sposobach i trybie składania dokumentów. W tym roku wprowadzono możliwość poświadczenia zgodności kserokopii świadectwa maturalnego z jego oryginałem przez kandydata za pomocą podpisu.

  Ponadto zmieniły się też zasady przyjęcia na niektóre kierunki, w tym architekturę:
  - Rekrutacja na architekturę co roku wiązała się z egzaminem wstępnym organizowanym na terenie uczelni, w tym roku jednak, kandydaci na studia I stopnia przysyłają tylko swoje portfolio, a kandydaci na studia II stopnia portfolio oraz CV- zapowiada pełnomocnik Rektora ds. rekrutacji Politechniki Opolskiej.

  Zmianie nie uległy jednak najczęściej wybierane przez abiturientów kierunki studiów. Jak twierdzi dr inż. Joanna Kolańska- Płuska, w chwili obecnej w bazie uczelni widnieje prawie 800 zarejestrowanych kandydatów, a największym zainteresowaniem, jak co roku, cieszą się kierunki takie jak informatyka, logistyka, mechanika, budowa maszyn i budownictwo. Na Uniwersytecie Opolskim zaś najwięcej kandydatów wybiera prawo i psychologię.

  Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Opolskiego, termin rejestracji kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie upływa 18 sierpnia, a na studia drugiego stopnia 7 września. Politechnika Opolska przewiduje zamknięcie I tury rekrutacji 16 sierpnia, a II tury 13 września.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".