• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2000
    • Dodano: 2020-07-19 / 15:37
    • Komentarzy: 0

    By mały kleszcz nie stał się dużym problemem. Jak się uchronić przed tymi owadami?

    (Fot. Archiwum)

    Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. Oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.


    Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na kleszcze, które są teraz bardzo aktywne. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało i miejmy na uwadze fakt, że ukłucie kleszcza nie boli. Pamiętajmy szczególnie o dzieciach.

    By mały kleszcz nie stał się dużym problemem należy wiedzieć, gdzie je możemy spotkać i jak się przed nimi uchronić. Ostatecznie, kiedy dojdzie do wkłucia się niepożądanego gościa - co zrobić, by nie spotkały nas przykre konsekwencje.

    - Korzystanie z wypoczynku na świeżym powietrzu, szczególnie na terenach zielonych, nad rzeką lub jeziorem zwiększa ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Mogą one przenosić groźne dla naszego zdrowia wirusy, bakterie i pierwotniaki. Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią idealne miejsce oczekiwania na swoją "ofiarę", kleszcze najczęściej kryją się na zacienionej spodniej stronie liści, nie wyżej niż 1-1,5 m. Najbardziej aktywne są w godzinach porannych i wieczornych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

    Jak uchronić się przed kleszczem?

    Zakładajmy odpowiednie ubranie np. długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry. Warto wiedzieć, że wybierając jasną odzież jesteśmy w stanie zauważyć pasożyta i w porę go usunąć.

    Stosowanie preparatów odstraszających kleszcze będzie stanowiło dodatkową ochronę, pamiętajmy jednak o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy całe ciało, kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza: ręce, nogi, głowę - na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne. (na rękach, nogach, głowie - na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

    Co zrobić, gdy zaobserwujesz na swoim ciele kleszcza?

    Należy go niezwłocznie usunąć w prawidłowy sposób - Usuwamy tylko w sposób mechaniczny, najlepiej plastikową pęsetą lub specjalnym przyrządem dostępnym w aptece, należy chwycić kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze, miejsce ukłucia przemyj wodą utlenioną lub 40% alkoholem do dezynfekcji - czytamy w zaleceniach GIS.

    Miejsce po wkłuciu należy obserwować kilkanaście tygodni zwracając uwagę również na ogólne samopoczucie, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, skonsultować się z lekarzem. Nie należy wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami lub usuwać go za pomocą substancji natłuszczających!

    Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia - liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".